Hihetetlen mennyiségű szemetet termelünk! 1. - Mit kezdünk a szemetünkkel?
- Dátum: 2014.03.27., 18:57
- hulladékkezelés, szelektív hulladékgyűjtés, szemét, szemétlerakó hely
A tudatos vásárlás nemcsak anyagi okokból fontos, hanem jelentős színtere lehet a környezetvédelemnek is. A vásárlási szokások ugyanis nagymértékben meghatározzák a hulladéktermelést, vagyis a környezetterhelés mértékét is.
Csak Budapesten évente 700 ezer tonna kommunális hulladék keletkezik, ami jelzi, hogy lakossági szinten is komoly felelősségi kérdésről beszélhetünk a környezetszennyezéssel kapcsolatban.
Az elsődleges cél a kitermelt hulladékkal kapcsolatban az lenne, hogy anyagában hasznosuljon, vagyis bekerüljön az újrahasznosítás folyamatába. Ehhez szükséges a szelektív hulladékgyűjtés, ami még mindig nem éri el a megfelelő szintet. A szemétlerakó helyekre érkező hulladéknak körülbelül 20%-a még mindig műanyag például, azonban ezeken a telephelyeken már nincs lehetőség a kiválogatásra, vagyis az újrahasznosításra.
A következő cél az lenne, hogy legalább a hulladék energiatartalma kinyerésre kerüljön. És végezetül persze az is fontos, hogy a hulladék megfelelő, ellenőrzött lerakó telepeken kerüljön elhelyezésre (többszörös rekultiváció).
De fontos hangsúlyozni, hogy ezeken a lerakó helyeken nincs lehetőség a hulladék szelektálására, így nem kerül sor az esetleges veszélyes anyagok eltávolítására sem. Ezért a veszélyes anyagok, például elemek megfelelő elhelyezésében a lakosságnak is komoly felelőssége van. A lehetőség ma már adott, hiszen külön gyűjtő helyek állnak rendelkezésre, ahol megszabadulhatunk ezektől a veszélyes hulladékoktól.
A megfelelő hulladékkezelés tehát nagyon fontos, lakossági oldalról nézve is. De ha elébe megyünk a dolgoknak, és már a vásárlási szokásaink között is érvényesülnek a környezettudatos szempontok, akkor még inkább tehetünk környezetünk megóvása érdekében.
Fotó:
pixabay.com
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.