Hihetetlen mennyiségű szemetet termelünk! 1. - Mit kezdünk a szemetünkkel?
- Dátum: 2014.03.27., 18:57
- hulladékkezelés, szelektív hulladékgyűjtés, szemét, szemétlerakó hely
A tudatos vásárlás nemcsak anyagi okokból fontos, hanem jelentős színtere lehet a környezetvédelemnek is. A vásárlási szokások ugyanis nagymértékben meghatározzák a hulladéktermelést, vagyis a környezetterhelés mértékét is.
Csak Budapesten évente 700 ezer tonna kommunális hulladék keletkezik, ami jelzi, hogy lakossági szinten is komoly felelősségi kérdésről beszélhetünk a környezetszennyezéssel kapcsolatban.
Az elsődleges cél a kitermelt hulladékkal kapcsolatban az lenne, hogy anyagában hasznosuljon, vagyis bekerüljön az újrahasznosítás folyamatába. Ehhez szükséges a szelektív hulladékgyűjtés, ami még mindig nem éri el a megfelelő szintet. A szemétlerakó helyekre érkező hulladéknak körülbelül 20%-a még mindig műanyag például, azonban ezeken a telephelyeken már nincs lehetőség a kiválogatásra, vagyis az újrahasznosításra.
A következő cél az lenne, hogy legalább a hulladék energiatartalma kinyerésre kerüljön. És végezetül persze az is fontos, hogy a hulladék megfelelő, ellenőrzött lerakó telepeken kerüljön elhelyezésre (többszörös rekultiváció).
De fontos hangsúlyozni, hogy ezeken a lerakó helyeken nincs lehetőség a hulladék szelektálására, így nem kerül sor az esetleges veszélyes anyagok eltávolítására sem. Ezért a veszélyes anyagok, például elemek megfelelő elhelyezésében a lakosságnak is komoly felelőssége van. A lehetőség ma már adott, hiszen külön gyűjtő helyek állnak rendelkezésre, ahol megszabadulhatunk ezektől a veszélyes hulladékoktól.
A megfelelő hulladékkezelés tehát nagyon fontos, lakossági oldalról nézve is. De ha elébe megyünk a dolgoknak, és már a vásárlási szokásaink között is érvényesülnek a környezettudatos szempontok, akkor még inkább tehetünk környezetünk megóvása érdekében.
Fotó:
pixabay.com
Zokniban aludjunk vagy ne?
Van, aki el sem tudja képzelni, hogy éjszakára is zoknit viseljen, míg más a legnagyobb melegben sem tud másképp elaludni (jelen). Vajon milyen hatással van az egészségre a zokniban, fehérneműben alvás?
Mesterséges intelligencia és az idősebb generációk
A mesterséges intelligencia, rövidítve csak MI technológiák rohamos fejlődése nem csupán a fiatal generációk életét formálja át, hanem egyre inkább befolyásolja az idősebb korosztály mindennapjait is. Az olyan lehetőségek, mint a digitális-, adminisztratív asszisztensek, az öngyógyászati rendszerek hatalmas előnyöket nyújtanak az idősebb generáció számára is.
Melyek a legjobb meditációs gyakorlatok kezdőknek?
A meditációs gyakorlatok hatékonyan csökkentik a stresszt és a szorongást az elme és a test megnyugtatásával. A jobb összpontosítás és koncentráció kéz a kézben jár a következetes meditációs gyakorlattal.
Le tudjuk tenni a telefont?
Ma, amikor már majdnem mindenki okoseszköz-függő, social media – fan vagy minimum órákat lóg a temun (jelen!), a közösségi oldalakon vagy az Xbox játékokon, akkor feltenném a kérdést: le tudjuk tenni a telefont bármikor? Egyáltalán: hogyan tudunk viszonylag könnyen és fájdalommentesen lemondani az okostelefonunkról?
Fenntartható ékszerek: a stílus és a környezettudatosság találkozása
A fenntartható ékszerek minden olyan bizsut, csecsebecsét jelölnek, ami újrahasznosított anyagból készült. Amikor környezettudatos divatról van szó, lehet beszélni az organikus pamutról vagy az újrahasznosított poliészterről, de a testi díszek gyakran kimaradnak a beszélgetésből. Holott ezek is fontos részét képezik az emberi megjelenésnek és ezáltal a környezettudatosságban is szerepet játszanak.