Mire jó a gyömbér?
- Dátum: 2014.05.07., 13:48
- egészség, gyógyászati cél, gyomorpanaszok, gyömbér, gyulladáscsökkentő, immunerősítő
Az Ázsiából származó trópusi növény gumós gyökerét a gasztronómia és a népi gyógyászat egyaránt használja. Gyógyászati célokra a növény kissé csípős, kesernyés gyökerét használják, a legtöbb hatóanyag egyébként a héja alatt található.
A gyömbért számos egészségmegőrző és egészségjavító célra alkalmazzák. Remek immunerősítő, ezért influenza kezelésére kiválóan alkalmas, enyhíti a köhögést és a torokfájás is. A gyömbér görcsoldó hatással is bír, ezért gyomor-és menstruációs panaszok esetén is érdemes bevetni. továbbá egyéb gyomorpanaszoknak is kiváló ellenszere lehet, mivel többek között serkenti az emésztést, fokozza az étvágyat, enyhíti a hasmenést és a puffadásos tüneteket is. Gyulladáscsökkentő tulajdonsága miatt külsőleg alkalmazzák ízületi gyulladások, panaszok kezelésére is. Vérkeringés javító hatása miatt a kínai gyógyászatban még memóriaserkentőként is használják.
A növény gyökere fogyasztható frissen, de akár őrölve és illóolaj formájában is hasznosítható. Reumás ízületi panaszokra előszeretettel használják külsőleg, például ülőfürdőt készítenek belőle, ilyenkor a meghámozott növény forrázatát adják a fürdővízhez. A tea formájában is gyakran fogyasztják a gyömbért, zsírégető hatása miatt például kiváló kiegészítője lehet egy diétának.
Számos pozitív hatása miatt gyógyászati célból kifejezetten ajánlott a gyömbér fogyasztása, ugyanakkor enyhe vérhígító hatása miatt véralvadásgátlót gyógyszerek szedésekor inkább ellenjavallt a növény vagy legalábbis orvosi felügyelet mellett ajánlatos a használata.
Fotó:
pixabay.com
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.
Az acerola jótékony hatásai
Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.
Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?
A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.