Hagyományos kontra e-olvasás
- Dátum: 2014.05.12., 10:54
- e-könyv, könyv, Olvasás, számítógép
Írtunk már róla, az e-könyvek elterjedése felgyorsult, használatuk egyre több embert hódít meg napról napra. A legújabb kutatások szerint azonban ez még egyáltalán nem jelenti a hagyományos könyvek végét.
Rengeteg előnye van az elektronikus olvasóknak, könyveknek és úgy összességében az elektronikus olvasásnak. Olcsó, gyors, kényelmes. Az ember kiválaszt, letölt, olvas. Mindezt bárhol és bármikor megteheti, még csak komolyabb informatikai tudás sem szükséges hozzá, egy átlagfelhasználó a kisujjából megoldja a dolgot, de az idősebbek, az alapképzettség nélküliek is gyorsan elsajátíthatják.
A polcon porosodó könyvek ezzel szemben jóval drágábbak, nehezebbek és nehezebben is kezelhetőek. Helyet foglalnak, és sokukat magunkkal sem tudjuk vinni mindenhová.
Mégis, mindent egybevetve egy kutatás azt derítette ki, hogy az emberek jobban értékelik a hagyományos olvasási formát. A vizsgálatok szerint ennek az az egyik oka, hogy szeretjük birtokolni a dolgokat és egy könyv fizikailag is sokkal inkább a miénk, mint egy megfoghatatlan e-olvasmány. Aki tanulásra használ egy könyvet, annak pláne jobban beválik a hagyományos forma, a képernyőre ugyanis a kutatások szerint kevésbé és rövidebb ideig tudunk odakoncentrálni.
Ott van még a tapintás, a könyv borításának és a többi oldalnak a változatos látványa, valamint a többi olyan érzékszervi információ, amely egy e-booknál nincs jelen.
Nem elhanyagolható szempont, hogy az emberek jelentős része büszkén teszi ki a már elolvasott könyvet a polcra, ahonnan bármikor le tudja venni, lapozgatni, megnézegetni, információért, vagy csak épp nosztalgiázni.
A jövő (vagy a jelen) nemzedékének persze már valószínűleg az e-könyv lesz a természetes és az elsődleges, de a fentiek miatt nagyon úgy tűnik, hogy a hagyományos forma sem tűnik el teljesen.
Fotó:
pixabay.com
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.