Menü

Csipkerózsika álmainak virága

Most virágzik a vadrózsa, amely úton-útfélen megörvendeztet minket szépségével, ha a természetben barangolunk, vagy ha oly szerencsések vagyunk, hogy a kertünkben is van csipkebokor. Nem mindenki tudja, hogy a vadrózsából lesz a hecsedli, azaz a csipkebogyó, amelynek sok felhasználási lehetősége ismert. De vajon tudjuk, hogy már maga a virág is ehető?

„Szüretelés” előtt azonban csodáljuk meg a szív alakú szirmokkal rendelkező vadrózsát, amely fehér és mi más, mint rózsaszínes színekben pompázik. Olyan szép, hogy méltó volt a mesében Csipkerózsika palotáját beborítani, amíg a leány a százéves álmát aludta.  Aztán kissé rázzuk meg a bokrot, de sokszor elég, ha csak hozzáérünk a rózsafejekhez, sok szirom így is leesik, nem kell a virágot leszakítani. A legjobb esszencia megőrzése érdekében délelőtt ajánlott a begyűjtést végezni.

A szirmok gyakorlatilag ehetőek: ízesíthetünk vele salátákat vagy süteményt, főként pitéket, valamint készíthetünk belőle frissítő szörpöt. Ha a lágyabb ízeket kedveljük, akkor csak tegyük hozzá pár nappal előbb a szirmokat a vízhez úgy, hogy megtépkedjük-dörzsölgetjük azokat. Adhatunk hozzá bodza- és akácvirágot, mentaleveleket és gyümölcsöket is, így intenzívebb lesz.

A finoman illatos szirmokat tehetjük almaecethez, vagy mézhez is, amelyekhez gyakorlatilag ízesítő fűszerként szolgál. Főzhetünk belőle teát, vagy lekvárt is. Azonban a szörp- és lekvárkészítéshez komolyabb begyűjtő-körutat kell tennünk, mivel egy adaghoz kb. 1 kg rózsaszirom szükséges. Egy júniusi kirándulás erre kiváló alkalom lehet.

Természetes hidratálóként is használhatjuk a bőrünkre, ha rózsavizet készítünk belőle, vízhiányos bőrre kiválóan alkalmazható! Tegyük virágspriccelőbe és tartsuk hűtőben – pótolhatatlan felfrissülést nyújt, ha így fújjuk a testünkre. Nyugodtan használjuk az arcra is, amelyet üdévé tesz, sőt még a szemhéjunkat is nyugtathatjuk rózsavízbe mártott vattával – már a gondolata is csodásan megnyugtató.

Kétségtelen, hogy a nőiesség energiáit ajándékozza nekünk a természet a csipkerózsával, akár parfümös íze miatt fogyasztjuk, akár testpermetként alkalmazzuk a szirmait.

Fotó:
pixabay.com

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.