Menü

Nem használjuk szabadságunkat

A magyar munkavállalók jelentős részére igaz, hogy nem használják ki teljesen éves szabadságukat. Sokaknak nincs erre lehetősége, míg mások inkább dolgoznak a pihenés helyett.

Egy nemrég készült felmérés szerint a magyar munkavállalók jó része nem veszi ki teljes évi szabadságát, míg mások egyáltalán nem pihennek. Ennek oka sokrétű lehet. Van olyan, aki nem teheti meg, magasabb beosztása, vagy vállalkozó mivolta nem engedi, hogy akkor és annyi időre menjen pihenni, amennyi papíron jár.

Mások munkamániások, inkább dolgoznak, ha lehet, ami elsőre fura, de közelebbről megvizsgálva megérthető a jelenség. Akik teljesítményarányosan kapják fizetésüket, elfogadható, hogy nem akarnak fizetéskiesést, pláne, ha minden forintnak megvan a helye. Aztán ott van a munkahelyféltés, ami valljuk be számos helyen egyáltalán nem alaptalan, hiszen sok cég a jobb teljesítmény reményében szereti versenyeztetni alkalmazottait. Illetve fenyegetni azokat, akik szerintük nem dolgoznak eleget.

A külső kényszerítő eszközök élő jelenségek, de az igazság az, hogy a legtöbb esetben bennünk keresendő a hiba. Mindenképpen érdemes tudatosítani magunkban, hogy olykor-olykor ki kell szállni a mókuskerékből, mert ha nem, annak beláthatatlan mentális és fizikai következményei lehetnek.

Mivel a hosszabb, 2-3 hetes pihenést a körülmények (főként a munkáltatók) általában nem támogatják, érdemes, több kisebb „nyaralásban”, pihenésben, kikapcsolódásban gondolkodni. A hosszú hétvégék az üdüléshez hasonlóan szintén jótékony hatással lehetnek állapotunkra, és még ki sem esünk a munkából, úgy, mint azt egy többhetes nyaralás alkalmával tennék.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!