Menü

Testi és lelki felkészülés az iskolakezdésre

Előző heti cikkünkben arról írtunk, hogy milyen eszközökkel, kiegészítőkkel tehetjük egészségesebbé a sulit a gyerekek számára. Most pedig bemutatjuk, hogy milyen praktikákkal érheti el, hogy csemetéje kiegyensúlyozott legyen az iskola első napjaiban.

Sulikezdő naptár

A decemberi adventi naptár mintájára készítsen egy iskolaváró naptárt a gyermeknek! Ezáltal biztosan nem szomorúan telnek az utolsó nyárvégi napok! Egy héttel – tíz nappal az első tanítási nap előtt kezdődjön a naptárka: zsebekkel, rekeszekkel, gyufásdobozokkal, stb. Kis iskolával kapcsolatos, a gyermekeknek kedves apróságokat tehet bele: mesefigurás ceruza, vagy radír, matrica, amit majd valamelyik füzetre ragaszthat fel, iskolatáska cipzárjára tehető figura, stb. Persze lehet benne egészséges édesség is egy-egy napon, például cukormentes müzliszelet, vagy kézműves nyalóka.

Esti lefekvés minden nap egy kicsit korábban…

A gyerekek szervezetének bizony nehéz az átállás, ha nyáron későbbi időpontban „lőtték fel a pizsamát”. Akinek egyik napról a másikra kell megszoknia újra a korán kelést, és a korai lefekvést, az enervált lesz, és az egész folyamat elveheti a kedvét a tanulástól, az iskolától, a nyáron feltöltött energiaraktárak pedig pillanatok alatt lemerülnek. Szintén érdemes már egy héttel, tíz nappal előbb visszatérni a hétköznapi kerékvágásba, de ne hirtelen: minden nap egy kicsit korábban feküdjön le, és keljen fel a gyerek. A reggeli korai felkelésekhez társítson kellemes tevékenységeket, hogy meghozza hozzá a jókedvet. Például rendezhet reggeli pikniket a szabadban, a strandon, vagy a parkban. Vagy induljanak reggeli kirándulásra, hátizsákkal, szendvicsekkel, iránytűvel.

Tegye előre érdekessé a tankönyveket, és az éves tananyagot!

Ha már megvannak a tankönyvek, akkor pillantsanak bele együtt a gyerekkel, és emeljék ki az érdekesebb momentumokat! Így máris szívesebben gondol a gyerek a reá váró éves feladatokra. Például készítsenek faliújságot ezzel a címmel: „Mivel leszek okosabb az idén?” Ehhez tegyenek ki egy térképet, amelyen bejelölik azokat a földrészeket, országokat, amiről tanulnak az adott évben, vagy az adott időjárási jelenséget szemléltető fotókat. Kerülhet ide írók, költők képe is, vagy vegyületekről, fizikai jelenségekről szóló rajzok. Máris máshogy hangzik a száraznak tűnő tananyag!

Iskolás esti mesék, fejből

Nem kell ahhoz mesekönyv, hogy aranyos meséket mondhasson gyermekének az esti lefekvéskor! Az biztos, hogy szívesebben megy ágyba a csemetéje, ha esti mesét hallgathat elalvás előtt. Ezzel könnyebb lesz rávenni a korai lefekvésre. A kedvenc mesekönyvei mellett, vagy helyett találjon ki neki fejből saját meséket, amik az ő életéhez kapcsolódnak, de mesés formában mutatják be az adott napot, valamint a rá váró feladatokat. Ez segít az élmények feldolgozásában (legyen az jó, vagy rossz), valamint az elkövetkező feladatok tudatosításában.

Iskolakezdő ebéd és torta

Csináljon ünnepet a sulikezdésből! Ezzel is hozzájárulhat, hogy a gyerek örömmel menjen majd suliba. Főzzön levest betűtésztából, és a második a kedvenc étele legyen. Majd jöhet az iskolakezdő torta, valamilyen sulis grafikával, vagy marcipánnal. A gyerek máris büszkének fogja érezni magát, ha még egy üdvözlőlapot, apró ajándékot is kap hozzá: „gratulálunk, ötödik osztályos lettél!”

Ilyen hangulatban nemcsak a gyerek, hanem a felnőtt is szívesebben várja majd a szeptembert! 

Fotó:
pixabay.com

Mentális egészség az iskolában: mit tehet a szülő?

Az iskolakezdés nem minden gyermeknek és szülőnek volt könnyű, hiszen a laza nyár után egy szorosabb napirendbe kellett visszarázódni és több, mint egy hónapja elvárások tucatjainak kell megfelelni. Amikor nemcsak átmeneti nehézségekről van szó, hanem mélyebb problémáról, depresszióról, szorongásról, akkor fel kell ismerni, hogy gond van.

Drasztikusan megnőtt a rövidlátó gyerekek száma

Sajnos folytathatnám is tovább a címet úgy, hogy a kilátások pedig még rosszabbak. Kutatók több, mint 200 tanulmányt néztek át, amelyek 5,5 millió gyerekre vonatkoztak, és 50 országban készültek. Az összegzésből kiderült, hogy jelentősen nőtt a rövidlátó gyerekek száma.

„Ha neki szabad, nekem miért nem?” – avagy a testvérkonfliktus

A testvérek vagy szövetségesek, vagy ellenségek, sokszor a két véglet között ritka az átmenet, így a közöttük lévő konfliktusok kezelése nem könnyű feladat a szülők, nagyszülők számára.

Bajt jelez a lisztérzékenység miatti hirtelen hízás

Habár a cöliákia (lisztérzékenység) szerteágazó tüneteket produkálhat, az érintett gyerekek rendszerint soványak, végtagjaik vékonyak, emellett a rossz felszívódás miatt feltűnően előredomborodó "pókhas" jellemző rájuk.

Miért fontos a kamasz gyerekemnek a laborvizsgálat?

Sajnos még mindig kevesen járnak rendszeres szűrővizsgálatokra és ennek fontosságára már kamaszkorban érdemes felhívni a figyelmet, arról nem is beszélve, hogy kamaszkorban a növekedés, valamint a hormonháztartás változása miatt fokozottabb igény lehet egy-egy vitamin, ásványi anyag pótlására, ezt pedig csak egy laborvizsgálat tudja megmutatni.