Menü

Hogyan vegyük rá gyermekünket a mozgásra?

Egyszerű: példamutatással. Kutatások bizonyítják, hogy az aktív szülőknek a gyermekeik is aktívabbak. Pofonegyszerű a recept, sokan mégsem követik.

Több felmérés is bebizonyította, hogy a sportos, sportosabb élet élők gyermekei szüleikhez hasonlóan az átlagosnál többet mozognak.

A mozgás nemcsak az egészség, hanem a testi fejlődés szempontjából is fontos a gyermekek számára. Érdekesség, hogy korábban sok helyen a „ne futkossál, mert elesel” álláspontot képviselték, mára ez már alaposan idejétmúlt. Az a jó, ha gyermek sokat mozog, sportol, fut, fára mászik. A lényeg maga a mozgás. A versenysportot ugyanakkor sokan nem ajánlják a kicsiknek. A versengés kiöli a szabadságot, a játékosságot a tevékenységből, általában épp a felnőttek miatt, akik becsületbeli ügynek tartják fiúk, lányuk futamát, meccsét, viadalát.

Becsapós lehet a gyermekek magatartása, ugyanis hajlamosak vagyunk azt tartani róluk, hogy maguktól is eleget mozognak. Ez nincs így, ekkor kell kialakítani bennük az egészséges szokásokat.

A gond ott van, hogy szülést követően a nők figyelmét általában annyira leköti kisbabájuk ellátása és a megváltozott életmód, hogy nagyon nehezen térnek vissza a korábbi aktív szintre, s ez természetesen a kicsikre is kihat. A kezdő szülői életbe nem könnyű beleszervezni a sportolást, ugyanakkor minden kicsi, de rendszeres testmozgás sokat számíthat az anyák, apák és a gyermekek egészségét illetően.

Fotó:
pixabay.com

Nevelési módszerek, amelyek nem tesznek jót a gyermeknek

Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. Nem mindig tudatosítjuk azonban, hogy nem jó mindenáron a „legjobb“ szülőnek lenni, olyannak, aki gyermekének mindent megvásárol, amit az akar, vagy megoldja helyette a problémáit és akárhányszor leesik, mindig felveszi. Az ilyen módszerrel számos fontos leckétől fosztjuk meg gyermekünket, mellyel még gyerekkorában kellene megbirkóznia, amikor a következmények még nem fájnak annyira, mint felnőttkorban.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.

Nepotizmus, nepo babyk

Manapság a világ a hatalmak harcának színtere, legyen az országok között, országokon belüli megmérettetések, vagy akár a showbiznisz. Ennek egyik mozgatórugója a nem mindig etikus nepotizmus.

Unatkozik a gyerek

"Anya/Apa unatkozom!" - egy olyan mondat, amit szülőként gyakran hallunk. Azonban pszichológusok szerint nem is akkora baj, ha a gyermek unatkozik időnként. Többek között azok miatt az okok miatt sem, amelyről mai cikkünkben lesz szó.

Iskolai ballagás, évzáró, osztálykirándulások a kánikulában

Sok helyen a napokban tartják az általános iskolai ballagásokat, az évzáró ünnepségeket, osztálykirándulásokat. Mit lehet tenni, ha a forróságban kirándul a gyerek, vagy az iskola udvarán tartják az évzáró ünnepséget?