Menü

Könyvajánló: Kate Morton – Felszáll a köd

Folytatjuk könyvajánló-sorozatunkat, ahol ismét egy korábban megjelent regényt ajánlunk. Ennek célja, hogy azon olvasóknak is könyvélményeket mutassunk be, akik nem csak az új köteteket vásárolnának, hanem könyvtárból, vagy antikváriumokból jutnának olvasnivalóhoz. A 2012-ben kiadott könyv Kate Mortontól már a könyvtárakban is fellelhető – érdemes kutatni utána!

Nem egy hétköznapi regénnyel van dolgunk: egyszerre vagyunk jelen az 1920-as években, és a jelenben is, így egy kissé több szálon fut a regény, de a fő vonal a kastélyok fénykorát idézi. A mesélő már nagyon idős asszony (a Titanic c. film tematikája juthat róla eszünkbe), de az ő meséje sem céltalan. A hölgy 98 éves korához méltóan nem semmi életutat járt be: nem várt gyermekként született, és a szegénységből örömmel menekült dolgozni a Riverton udvarházba. Közben megszereti a Hartford-lányokat, kötődik Hannah-hoz és Emmeline-hez, majd az egyikük komornája lesz. A szerelem is kerülgeti Grace-t, ahogy az úrikisasszonyokat is, csakhogy az élet nem ilyen egyszerű… Aki azonban egy szerelmes regényt vár (például a borító alapján), az nagyon is téved. Ez a könyv ugyanis nem egy szirupos sztori, hanem életszerű, izgalmakkal, kalandokkal átszőtt történet, az élet valóságos csavarjaival, nehézségeivel együtt.

Egyszerre bontakozik ki a szemünk előtt, hogy miként éltek az első világháború környékén a gazdagok és a szegények, és hamar rájöhetünk: mindenkinek megvannak a maga súlyos küzdelmei, akkor is, ha a felsőbb rétegben él, és akkor is, ha az alsó osztályban. Ahogy azt egy kiváló regénynek tudnia kell, megszeretjük a szereplőket, és beszippant minket a cselekmény. Megörülünk annak, hogy egy majd’ 600 oldalas könyvet tartunk a kezünkben: hiába hajt a kíváncsiság a további események után, mégsem akarjuk igazán, hogy véget érjen a történet, és búcsúzni kelljen a szereplőktől – kitől végleg, kitől csak a regény befejezése miatt.

Kevés regény tud felmutatni egyetlen történetben ennyi mindent: összehozni múltat és jelent, bemutatni mai kori küzdelmet és régit, egy jellem kifejlődését és alakulását az élete teljes hosszán át. Egyszerre ad korhű ábrázolást, történelmi hátteret, szociológiai bemutatást, kalandot, izgalmat, váratlan fordulatokat. Ember legyen a talpán, aki igazán ki tudja találni, mi lesz a regény vége, mert bizony még az utolsó lapokra is tartogat meglepetést – nem is egyet. Azoknak is ajánljuk, akik már unják az öt perc után kitalálható happy endet… Csak a legvégén fog teljesen felszállni a köd!

Fotó:
pixabay.com

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.