Menü

Könyvajánló: Kate Morton – Felszáll a köd

Folytatjuk könyvajánló-sorozatunkat, ahol ismét egy korábban megjelent regényt ajánlunk. Ennek célja, hogy azon olvasóknak is könyvélményeket mutassunk be, akik nem csak az új köteteket vásárolnának, hanem könyvtárból, vagy antikváriumokból jutnának olvasnivalóhoz. A 2012-ben kiadott könyv Kate Mortontól már a könyvtárakban is fellelhető – érdemes kutatni utána!

Nem egy hétköznapi regénnyel van dolgunk: egyszerre vagyunk jelen az 1920-as években, és a jelenben is, így egy kissé több szálon fut a regény, de a fő vonal a kastélyok fénykorát idézi. A mesélő már nagyon idős asszony (a Titanic c. film tematikája juthat róla eszünkbe), de az ő meséje sem céltalan. A hölgy 98 éves korához méltóan nem semmi életutat járt be: nem várt gyermekként született, és a szegénységből örömmel menekült dolgozni a Riverton udvarházba. Közben megszereti a Hartford-lányokat, kötődik Hannah-hoz és Emmeline-hez, majd az egyikük komornája lesz. A szerelem is kerülgeti Grace-t, ahogy az úrikisasszonyokat is, csakhogy az élet nem ilyen egyszerű… Aki azonban egy szerelmes regényt vár (például a borító alapján), az nagyon is téved. Ez a könyv ugyanis nem egy szirupos sztori, hanem életszerű, izgalmakkal, kalandokkal átszőtt történet, az élet valóságos csavarjaival, nehézségeivel együtt.

Egyszerre bontakozik ki a szemünk előtt, hogy miként éltek az első világháború környékén a gazdagok és a szegények, és hamar rájöhetünk: mindenkinek megvannak a maga súlyos küzdelmei, akkor is, ha a felsőbb rétegben él, és akkor is, ha az alsó osztályban. Ahogy azt egy kiváló regénynek tudnia kell, megszeretjük a szereplőket, és beszippant minket a cselekmény. Megörülünk annak, hogy egy majd’ 600 oldalas könyvet tartunk a kezünkben: hiába hajt a kíváncsiság a további események után, mégsem akarjuk igazán, hogy véget érjen a történet, és búcsúzni kelljen a szereplőktől – kitől végleg, kitől csak a regény befejezése miatt.

Kevés regény tud felmutatni egyetlen történetben ennyi mindent: összehozni múltat és jelent, bemutatni mai kori küzdelmet és régit, egy jellem kifejlődését és alakulását az élete teljes hosszán át. Egyszerre ad korhű ábrázolást, történelmi hátteret, szociológiai bemutatást, kalandot, izgalmat, váratlan fordulatokat. Ember legyen a talpán, aki igazán ki tudja találni, mi lesz a regény vége, mert bizony még az utolsó lapokra is tartogat meglepetést – nem is egyet. Azoknak is ajánljuk, akik már unják az öt perc után kitalálható happy endet… Csak a legvégén fog teljesen felszállni a köd!

Fotó:
pixabay.com

Mi zajlik egy gyilkos tinédzser fiú lelkében?

A Kamaszok (Adolescence) egy drámába bújtatott pszichológiai horror. Mi lenne ha kiderülne, hogy egy rendes, magának való tizenéves fiút brutális gyilkossággal vádolnak meg? Mi van akkor, ha az emberölés indítéka a manoszféra és az Andrew Tate-féle toxikus gondolkodás? Avagy tényleg ennyire nem értjük és látjuk át a tinik világát.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.