Neuropátia, a cukorbetegség egyik veszélyes hozománya
- Dátum: 2014.09.10., 11:11
- cukorbetegség, depresszió, diabétesz, diéta, fájdalomcsillapító, gyógyhatású készítmény, gyógyszer, hasmenés, ideg, idegpálya, idegszövet, impotencia, inkontinencia, inzulin, inzulinszint, károsodás, mellékhatás, orvosi ellenőrzés, orvosi megfigyelés, sérülés, sport, stabilizálás, székrekedés, szövődmény, testmozgás, végtagfájdalom, végtagok, vércukorszint, vérvizsgálat, zsibbadás
A diabétesz azért veszélyes betegség, mert sokféle „mellékhatás” jellemzi. Ezek közül az egyik a neuropátia, ami az idegszövetek károsodását jelenti, és a test bármely pontján problémákat okozhat.
A cukorbetegség során a magas vércukorszint keringési problémákhoz vezet, ez pedig az idegek sérülését vonhatja maga után. Sajnos viszonylag gyakran előforduló szövődmény akkor, ha a diabéteszt nem ismerik fel, vagy nem sikerül stabilizálni a vércukorszintet. Enyhébb formája akár a betegek 60%-át is érintheti, úgyhogy érdemes foglalkozni a megfelelő vércukorszint beállításával.
A neuropátia tünetei többfélék lehetnek. Van, amikor valamely végtag esetén jelentkezik probléma, ez fájdalommal, vagy zsibbadással, bizsergéssel, gyengeséggel, koordinációs zavarral jár az adott végtag, végtagok esetén. A fájdalomérzet súlyosbodhat az esti órákban. A végtagok érzékelése teljesen kieshet, akár le is bénulhat súlyosabb esetben. Jelentkezhet az arcizmok gyengülésénél, okozhat látás-, beszéd-, vagy nyelészavart, továbbá egyéb belső szervrendszeri problémákat, mint az inkontinencia, hasmenés és székrekedés, impotencia – mindez attól függően, hogy mely idegszövetek károsodtak a betegség miatt. A lista sajnos nem teljes, és nem is túl bíztató, ezért inkább a megelőzésre érdemes törekedni: diétával, rendszeres orvosi ellenőrzéssel, testmozgással, gyógyszeres, vagy inzulinos kezeléssel szükséges törekedni a megfelelő vércukorszint beállítására. A kezelőorvosnak egyszerre kell vizsgálnia a véreredményeket, és rendszeresen figyelnie a végtagok állapotát is. A sport egyébként önmagában is megelőző szerepet nyújt a diabéteszesek neuropátiájának megelőzésében, főként kis terheléssel, hosszabb ideig végzett torna javasolt számukra.
A neuropátia jellemzője, hogy diabétesz esetén annál nagyobb a megjelenésének kockázata, minél régebb óta cukorbeteg valaki, főként, ha elmúlt 40 éves, és a vércukorszintje nem került stabilizálásra. Sajnos lelki tünetekkel is járhat, ugyanis depressziót válthat ki. (Mint arról már egy korábbi cikkünkben beszámoltunk, a diabétesz és a depresszió szoros összefüggést mutat, és nem csak a betegség gondolatából adódó lelki problémák miatt.)
Megjegyzendő, hogy a neuropátiás tünetek nem utalnak egyértelműen cukorbetegségre, más egyéb tényezők is kiválthatják, például fertőzések, az immunrendszer betegségei, vitaminhiány, vagy gyógyszer mellékhatás, de akár az alkoholizmus is.
A neuropátia felismerése gyakran nem könnyű, az orvostól holisztikus szemléletet igényel. A felismerése azért is fontos, mert a betegség miatt jelentkező végtagfájdalmak, egyéb tünetek enyhítése esetén speciális fájdalomcsillapítók, egyéb gyógyszerek, vagy gyógyhatású készítmények alkalmazása szükséges.
Fotó:
pixabay.com
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.