Menü

Neuropátia, a cukorbetegség egyik veszélyes hozománya

A diabétesz azért veszélyes betegség, mert sokféle „mellékhatás” jellemzi. Ezek közül az egyik a neuropátia, ami az idegszövetek károsodását jelenti, és a test bármely pontján problémákat okozhat.

A cukorbetegség során a magas vércukorszint keringési problémákhoz vezet, ez pedig az idegek sérülését vonhatja maga után. Sajnos viszonylag gyakran előforduló szövődmény akkor, ha a diabéteszt nem ismerik fel, vagy nem sikerül stabilizálni a vércukorszintet. Enyhébb formája akár a betegek 60%-át is érintheti, úgyhogy érdemes foglalkozni a megfelelő vércukorszint beállításával.

A neuropátia tünetei többfélék lehetnek. Van, amikor valamely végtag esetén jelentkezik probléma, ez fájdalommal, vagy zsibbadással, bizsergéssel, gyengeséggel, koordinációs zavarral jár az adott végtag, végtagok esetén. A fájdalomérzet súlyosbodhat az esti órákban. A végtagok érzékelése teljesen kieshet, akár le is bénulhat súlyosabb esetben. Jelentkezhet az arcizmok gyengülésénél, okozhat látás-, beszéd-, vagy nyelészavart, továbbá egyéb belső szervrendszeri problémákat, mint az inkontinencia, hasmenés és székrekedés, impotencia – mindez attól függően, hogy mely idegszövetek károsodtak a betegség miatt. A lista sajnos nem teljes, és nem is túl bíztató, ezért inkább a megelőzésre érdemes törekedni: diétával, rendszeres orvosi ellenőrzéssel, testmozgással, gyógyszeres, vagy inzulinos kezeléssel szükséges törekedni a megfelelő vércukorszint beállítására. A kezelőorvosnak egyszerre kell vizsgálnia a véreredményeket, és rendszeresen figyelnie a végtagok állapotát is. A sport egyébként önmagában is megelőző szerepet nyújt a diabéteszesek neuropátiájának megelőzésében, főként kis terheléssel, hosszabb ideig végzett torna javasolt számukra.

A neuropátia jellemzője, hogy diabétesz esetén annál nagyobb a megjelenésének kockázata, minél régebb óta cukorbeteg valaki, főként, ha elmúlt 40 éves, és a vércukorszintje nem került stabilizálásra. Sajnos lelki tünetekkel is járhat, ugyanis depressziót válthat ki. (Mint arról már egy korábbi cikkünkben beszámoltunk, a diabétesz és a depresszió szoros összefüggést mutat, és nem csak a betegség gondolatából adódó lelki problémák miatt.)

Megjegyzendő, hogy a neuropátiás tünetek nem utalnak egyértelműen cukorbetegségre, más egyéb tényezők is kiválthatják, például fertőzések, az immunrendszer betegségei, vitaminhiány, vagy gyógyszer mellékhatás, de akár az alkoholizmus is.

A neuropátia felismerése gyakran nem könnyű, az orvostól holisztikus szemléletet igényel. A felismerése azért is fontos, mert a betegség miatt jelentkező végtagfájdalmak, egyéb tünetek enyhítése esetén speciális fájdalomcsillapítók, egyéb gyógyszerek, vagy gyógyhatású készítmények alkalmazása szükséges. 

Fotó:
pixabay.com

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.