Menü

Még gyűjthető a borsikafű

A csombor, ismertebb nevén a borsikafű hazánkban is sok helyen megterem. Most ősz végén még gyűjthető, szárítva később a háztartásban sokféleképpen hasznosítható.

Azt valamennyi szakirodalom elsőként említi, hogy a csombor tipikus erdélyi fűszernövény, azonban manapság egyre szélesebb körben ismerik, szeretik, használják és termesztik. A legjobb tulajdonsága, hogy kíméli gyomrot és nem terheli meg úgy, mint például a feketebors. Ízében is épp a borsra hajaz, kissé pikáns, csípősnek azonban nem mondható. Aromája is nagyon kellemes, leginkább a majorannához lehetne hasonlítani.

Mivel jó hatással van a gyomorra, az emésztésre, ezért olyan ételek fűszerezésére ajánlott, amelyek felfújják, puffasztják az embert. A babos, káposztából készült étkekhez, a kolbászok, vadételek, gombából készült fogásokhoz bátran használjuk. Fontos azonban, hogy mindig a főzés végén adjuk hozzá az ételekhez, így érhetjük el a legjobb ízhatást.

Már az ókori görögök és rómaiak is sokszor használták. A szatírok gyógynövényeként tartották számon, afrodiziákumként tekintettek rá, bájitalokba is belekeverték. Később emiatt a középkori kolostorokban megtiltották a termesztését.

Persze nemcsak fűszer-, hanem gyógynövényként is alkalmazhatjuk. Antiszeptikus, antibakteriális, gombaölő hatású, így sokan természetes tartósítószerként is tekintenek rá. Főzhetünk belőle gyógyteát, amely gyomorbántalmak, hasmenés, hasfájás, torokfájás, köhögés esetén oldja meg a problémáinkat. Ebben az esetben egy marék szárított csombort forrázzunk le egy, fedjük le a csészét hagyjuk állni tíz percig, aztán étkezés közben fogyasszuk el.

Készíthetünk belőle főzetet is, nagyobb dózisban, s ebben az esetben szűrjük le a leforrázott szárítmányt, majd öntsük a forró fürdőnkbe. Legalább negyed óráig ücsörögjünk a csomboros vízben, hogy az ki tudja fejteni gyógyhatását.

Fotó:
pixabay.com

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.

Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.