Hormonkezelés változókor idején: igen,vagy nem?
- Dátum: 2014.10.22., 21:40
- antidepresszáns, csontritkulás, csontsűrűség-vizsgálat, daganatos megbetegedések, depresszió, fitoösztrogén, hormon, hormonkezelés, hormonpótlás, hölgyek, klimax, lenmag, mammográfia, méhnyálkahártya, menopauza, nőgyógyász, nők, orvosi vizsgálat, ösztrogén, rákszűrés, sport, szív- és érrendszeri betegségek, szója, testmozgás, változókor, vérkép
Még mindig tartja magát az a több, mint tíz évvel ezelőtti nézet, hogy a nők hormonkezelése változókor idején többet árt, mint használ. Nagyon sokan tartanak tőle, és ez meg is látszik a statisztikai adatokon, ugyanis csak a menopauza idejében lévő hölgyek csupán 1%-ánál alkalmaznak hormonkezelést. Vajon jogos a félelem, vagy mégis hatásos lehet hormonokat szedni?
Az már bizonyos, hogy a klimax tüneteinek enyhítésére szolgáló hormonkezelés közel sem olyan ártalmas, mint ahogy kb. egy évtizede sejtették. Az azóta elvégzett kutatások szerint ugyanis összességében többet árt a hormonkezelés kerülése, mint alkalmazása. A változókorral együtt járó okozati tünetek miatti halálozási ráta ugyanis alacsonyabb azok körében, akik hormonpótlást kapnak, mint a kezelésben nem részesülők esetében. Ehhez azonban nagyon precíz vizsgálatok szükségesek a hormonkezelés megkezdése előtt.
A legátfogóbb vizsgálatot ezen a téren a Women’s Health Initiative (röviden WHI, jelentése: kezdeményezés a nők egészségéért) elnevezésű szervezet végezte Amerikában. Arra a megállapításra jutottak, hogy hüvelyszárazság, hőhullámok, alvászavarok miatti tünetek esetén csak rövid idejű hormonkezelés javasolt, rutinszerű terápiák pedig nincsenek, tehát teljesen egyedi minden nő esete. Szükséges a rákszűrés, a nőgyógyászati- és vérképvizsgálat, valamint a méhnyálkahártya és a csontsűrűség vizsgálata, továbbá a megelőző betegségek mérlegelése. Ezeket összesítve egyénileg kell megállapítani, hogy szükséges és hasznos lehet-e a hormonpótlás, avagy sem. Az sem mindegy, hogy a nő mikor lépett a változókorba, ugyanis egy idő után okafogyottá válhat a kezelés, tehát idejében kell konzultálni szakorvossal. Érdemes szakértő nőgyógyászt felkeresni, és léteznek speciális „Menopausa szakrendelések” is.
A hormonkezelés a klimax kellemetlen tüneteinek enyhítése mellett csökkenti a vastag- és végbéldaganatok kialakulásának kockázatát, valamint segít a csontritkulás megelőzésében. Ugyanakkor az emlőrák, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kockázata megnőhet. Ezért szükséges tehát az egyedi és széleskörű megelőző vizsgálat.
A klimax tünete továbbá a hangulatingadozás, valamint depresszió. Sokszor a hormonkezelés elkerülése érdekében inkább antidepresszánst írnak fel a nőknek, itt viszont fennáll a hozzászokás kockázata.
Sok tünetet enyhítet az egészséges táplálkozás, testmozgás. Utóbbi például gátolja a csontok leépülését, és mint említettük, a változókor egyik fő kockázata a csontritkulás veszélyének növekedése. A lenben és a szójában található fitoösztrogének szintén segíthetnek a menopauza tüneteinek enyhítésében, ugyanis kémiai szerkezetük hasonló az ösztrogénhez. A WHI viszont felhívja a figyelmet az alternatív módszerek mérlegelésére. A tünetek jelentkezése esetén mindenképpen konzultáljon szakorvosával! A sport, valamint a len fogyasztása viszont mindenképpen csak használ az egészségének.
Fotó:
pixabay.com
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.