Még pár napig lehet jelentkezni a társadalmi innováció pályázatra
- Dátum: 2014.10.22., 21:49
- CSR, digitális tananyag, innováció, közösség, mobiltechnológia, ötlet, pályázat, pro-bono önkéntesség, projekt, szaktudás, társadalmi felelősségvállalás, társadalom, tudás-alapú önkéntesség, ügyvéd, ügyvédi iroda
Nemrégiben olvashatták ismertetőnket a Társadalmi Vállalkozások Napjáról. Akinek felkeltette az érdeklődését a társadalmi felelősségvállalás témakörének újszerű csomagolása, annak érdekes lehet, hogy október 27-éig várják az ötleteket a társadalmi innováció pályázatra. Olyan projektötleteket lehet benyújtani, amelyek valamely társadalmi problémára nyújtanak megoldást.
A felhívás szerint ennek módja lehet valamilyen erőforrás, eszköz, kommunikációs csatorna újszerű felhasználása, vagy emberek, közösségek innovatív módú összekapcsolása. A tíz legjobb ötlet abban a jutalomban részesül, hogy a pályázó 1 hónapos inkubációs lehetőséget kap: szakértők segítenek a projekt képzéssel összekapcsolt kidolgozásában.
A legjobb, hogy mindenféle szervezet, informális közösség részt vehet a pályázatban, nincsenek erre vonatkozó túlzóan szigorú megkötések. Kiemelt cél a modern technológiák alkalmazása az ötlet során, legyen az mobiltechnológia, vagy digitális tananyag. A felhívás célja továbbá a pro-bono önkéntesség elterjesztése, így annak projektötletbe való építése különös fontosságú. A pro-bono önkéntesség tudás-alapú önkéntességet jelent, amikor valaki a szaktudásával nyújt segítséget valamilyen társadalmilag hasznos céllal.
Nem meglepő, hogy a pro-bono mozgalom Amerikában a legelterjedtebb, erre alakult a Taproot Foundation elnevezésű szervezet. Magyarországon hasonló kiváló kezdeményezés az Ügyvédek a Közjóért – Magyar Pro Bono Díj, amelyet 2011. óta adnak át annak az ügyvédnek és ügyvédi irodának, akit kiválasztanak, hogy ügyvédi munkájukkal a legtöbbet tették a társadalmilag hasznos célok érdekében ügyvédi munkájukkal.
A „Változz, hogy változhass”címmel kiírt társadalmi innováció pályázat a http://www.tarsadalmiinnovacio.hu/ linken olvasható, és nyújtható be elektronikusan.
Fotó:
pixabay.com
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!