Vigyázzunk a sünökre az avarégetés idején!
- Dátum: 2014.10.22., 21:55
- alvóhely, avar, falevél, helyi rendelet, kisemlős, komposzt, környezetvédelem, levél, levélégetés, lombporszívó, lombullató, ősz, pénzbírság, sün, szemétszállítás, téli álom, zöldhulladék
Sajnos nagyon sok sün esik az avarégetések áldozatává. Az őszi időszakban még mindig sokan égetik el az összegyűjtött faleveleket, amit a sünök sokszor kiváló téli alvóhelynek vélnek. Figyeljünk oda rájuk! – hívja fel a figyelmünket a Budapesti Állatkert által létrehozott Magyar Madármentők Alapítvány.
Az alapítvány munkatársai a nevükkel ellentétben nem csak madarak, hanem kisemlősök és hüllők mentésével is foglalkoznak. Került már hozzájuk olyan sün, akit az utolsó percben sikerült kimenteni az avartűzből, de sajnos majdnem minden tüskéje leégett. A gyógyulásához két év kellett, mielőtt szabadon engedhették volna – de ő még mindig szerencsés volt.
Más állatka is lehet a felhalmozott levelek között, így annak elégetése előtt nagyon óvatosan, de gondosan forgassuk át a levélkupacot. Annak bezsákolása előtt is érdemes ugyanígy tenni, nehogy elcsomagoljunk véletlenül egy kedves kis emlőst is az őszi levelekkel együtt.
Ráadásul az avarégetés kockázatos: káros a környezetre, zavarja a környékbelieket, és rákot is okozhat! Sok településen ezért teljesen betiltották az őszi levelek, egyéb zöldhulladékok elégetését, vagy korlátozták annak idejét. Szerencsére cserébe általában megoldott a zöldhulladék elszállítása, amelynek időpontjáról érdemes a helyi önkormányzatnál tájékozódni. Sokszor speciális szemeteszsákba kérik tenni a zöldhulladékot, erről is ugyanitt kaphat információkat. Már csak azért is érdemes odafigyelni a helyi szabályozásra, mert a levélégetést a helyi rendeletek alapján pénzbírsággal büntethetik!
Kiváló alternatíva az avar és az egyéb zöldhulladékok komposztálása. Ha darálóval ellátott lombporszívót használ, akkor a zöldhulladék mérete is csökkenthető. Ahol nem zavaró, hogy helyén hagyjuk a lehullott faleveleket, ott még hasznos is lehet, ha nem szedjük össze, ugyanis bizonyos idő múlva lebomlanak, és helyben maradva újrahasznosulnak, ez pedig kedvező a növényeknek.
Fotó:
pixabay.com
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.