Vigyázzunk a sünökre az avarégetés idején!
- Dátum: 2014.10.22., 21:55
- alvóhely, avar, falevél, helyi rendelet, kisemlős, komposzt, környezetvédelem, levél, levélégetés, lombporszívó, lombullató, ősz, pénzbírság, sün, szemétszállítás, téli álom, zöldhulladék
Sajnos nagyon sok sün esik az avarégetések áldozatává. Az őszi időszakban még mindig sokan égetik el az összegyűjtött faleveleket, amit a sünök sokszor kiváló téli alvóhelynek vélnek. Figyeljünk oda rájuk! – hívja fel a figyelmünket a Budapesti Állatkert által létrehozott Magyar Madármentők Alapítvány.
Az alapítvány munkatársai a nevükkel ellentétben nem csak madarak, hanem kisemlősök és hüllők mentésével is foglalkoznak. Került már hozzájuk olyan sün, akit az utolsó percben sikerült kimenteni az avartűzből, de sajnos majdnem minden tüskéje leégett. A gyógyulásához két év kellett, mielőtt szabadon engedhették volna – de ő még mindig szerencsés volt.
Más állatka is lehet a felhalmozott levelek között, így annak elégetése előtt nagyon óvatosan, de gondosan forgassuk át a levélkupacot. Annak bezsákolása előtt is érdemes ugyanígy tenni, nehogy elcsomagoljunk véletlenül egy kedves kis emlőst is az őszi levelekkel együtt.
Ráadásul az avarégetés kockázatos: káros a környezetre, zavarja a környékbelieket, és rákot is okozhat! Sok településen ezért teljesen betiltották az őszi levelek, egyéb zöldhulladékok elégetését, vagy korlátozták annak idejét. Szerencsére cserébe általában megoldott a zöldhulladék elszállítása, amelynek időpontjáról érdemes a helyi önkormányzatnál tájékozódni. Sokszor speciális szemeteszsákba kérik tenni a zöldhulladékot, erről is ugyanitt kaphat információkat. Már csak azért is érdemes odafigyelni a helyi szabályozásra, mert a levélégetést a helyi rendeletek alapján pénzbírsággal büntethetik!
Kiváló alternatíva az avar és az egyéb zöldhulladékok komposztálása. Ha darálóval ellátott lombporszívót használ, akkor a zöldhulladék mérete is csökkenthető. Ahol nem zavaró, hogy helyén hagyjuk a lehullott faleveleket, ott még hasznos is lehet, ha nem szedjük össze, ugyanis bizonyos idő múlva lebomlanak, és helyben maradva újrahasznosulnak, ez pedig kedvező a növényeknek.
Fotó:
pixabay.com
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?