Menü

A novemberi meleg árnyoldala

A novemberi melegnek szinte mindenki örül, de meg kell azt is jegyezni, hogy szervezetünk akár rosszul is reagálhat az évszakhoz képest szokatlan időjárásra.

A mozgás, a séták, a több napsütés, a plusz D-vitaminbeviteli lehetőség mind-mind olyasmi, ami abszolút pozitívvá teszi az idei november elejét. Az évszakhoz képest szokatlan melegnek ugyanakkor lehetnek árnyoldalai.

Az ország jelentős részén ezen a héten 15-20 Celsius fokos maximumokat mértek és mérnek, ami rendkívül melegnek számít így november elején. Ki kell hangsúlyozni a maximum kifejezést, a meleg időszak csak rövid időre koncentrálódik, néhány órát jelent, rendszerint kora délután. Estére, éjszakára és hajnalra is viszonylag gyorsan csökken a hőmérséklet, amely akár fagyközeli pontra is lemehet. Ez a hőingadozás pedig megterhelheti azok szervezetét, akik erre érzékenyek.

Ez a fajta időjárás könnyedén okozhat fáradékonyságot, ingerlékenységet és alvászavart azoknál az embereknél, akik erre hajlamosak. Fejfájással küszködhetünk és az átlagosnál jóval türelmetlenebbek lehetünk. Érdekesség, hogy a gyermekeknél is megfigyelhető ez a fajta negatív hatás, a kicsiknél magatartászavarokat okozhat a most tapasztalható időjárás.

Hogy mit tehetünk ezek ellen?

Először is azt, hogy észleljük a problémát. Ha idegesek, ingerlékenyek vagyunk, menjünk ki a szabad levegőre, szellőztessük ki a fejünket. Igyekezzünk minél kevesebb időt az autó volánja előtt tölteni, mert ez ilyenkor jelentős veszélyforrás. A „kúrába” be lehet vonni a gyógyteákat is, és elsősorban a pihenést.

Vásároljunk helyi termelőtől!

A helyi termékek révén csökkenthető az élelmiszerek szállítási útja, továbbá a termelő, a feldolgozó és a fogyasztó nemcsak fizikailag van „közel” egymáshoz, hanem bizalmi viszony is kialakulhat köztük.

Magyar méz – egészséges táplálék

A világ számos helyén foglalkoznak emberek méhészkedéssel és a boltok polcain mindenféle különböző ország mézei, vagy ahhoz hasonló termékek sorakoznak. Segítek, mit kell tudni vásárlás előtt, hogy biztosan magyar, jó minőségű mézet vegyünk.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.