A novemberi meleg árnyoldala
- Dátum: 2014.11.05., 06:44
- fáradékonyság, fejfájás, hőingadozás, időjárás, ingerlékenység, meleg, mozgás, november
A novemberi melegnek szinte mindenki örül, de meg kell azt is jegyezni, hogy szervezetünk akár rosszul is reagálhat az évszakhoz képest szokatlan időjárásra.
A mozgás, a séták, a több napsütés, a plusz D-vitaminbeviteli lehetőség mind-mind olyasmi, ami abszolút pozitívvá teszi az idei november elejét. Az évszakhoz képest szokatlan melegnek ugyanakkor lehetnek árnyoldalai.
Az ország jelentős részén ezen a héten 15-20 Celsius fokos maximumokat mértek és mérnek, ami rendkívül melegnek számít így november elején. Ki kell hangsúlyozni a maximum kifejezést, a meleg időszak csak rövid időre koncentrálódik, néhány órát jelent, rendszerint kora délután. Estére, éjszakára és hajnalra is viszonylag gyorsan csökken a hőmérséklet, amely akár fagyközeli pontra is lemehet. Ez a hőingadozás pedig megterhelheti azok szervezetét, akik erre érzékenyek.
Ez a fajta időjárás könnyedén okozhat fáradékonyságot, ingerlékenységet és alvászavart azoknál az embereknél, akik erre hajlamosak. Fejfájással küszködhetünk és az átlagosnál jóval türelmetlenebbek lehetünk. Érdekesség, hogy a gyermekeknél is megfigyelhető ez a fajta negatív hatás, a kicsiknél magatartászavarokat okozhat a most tapasztalható időjárás.
Hogy mit tehetünk ezek ellen?
Először is azt, hogy észleljük a problémát. Ha idegesek, ingerlékenyek vagyunk, menjünk ki a szabad levegőre, szellőztessük ki a fejünket. Igyekezzünk minél kevesebb időt az autó volánja előtt tölteni, mert ez ilyenkor jelentős veszélyforrás. A „kúrába” be lehet vonni a gyógyteákat is, és elsősorban a pihenést.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.