Menü

Játszva tanulni

A játék főleg gyerekkorban, de felnőttek esetében is jóval több mint pusztán egy kellemes időtöltés, szórakozás.

A játék ugyanis egy nagyon fontos tanulási folyamat, mely fejleszti többek között a kézügyességet, a memóriát, a koncentrációt, és a szociális készségeket is.

A gyerekkor emblematikus játéka az építőkocka, mely leginkább a finommotorikát és a szem-kéz koordinációt javítja. Az építőkockával történő játék estében jól megfigyelhető, hogy milyen fejlődésen mennek át a gyerekek. Egyéves kor után a gyerekek már keresik a tárgyak funkcióját, képesek összetenni a passzoló kockákat, vagyis el kezdenek rendszerben gondolkodni.

Míg kezdetben az építés élménye motiválja a gyerekeket, később játékuk egyre inkább a valóságból táplálkozik. Ezért ilyenkor az építés már önmagában nem játék, hanem a különböző szerepjátékok helyszíne vagy eszköze. Vagyis azért építenek például házakat a gyerekek, hogy abban majd játszanak. Egyébként megfigyelhető, hogy az introvertáltabb személyiségű gyerekek szeretnek hosszasan építgetni, míg az extrovertáltabb gyerekek szívsebben vesznek részt szerepjátékokban.

 A motoros funkciók fejlődése mellett a játéknak kulcsfontosságú szerepe van a szociális készségek fejlesztésében is. A gyerekek játék helyzetekben gyűjtenek tapasztalatot többek között az együttműködésről, a megosztásról, valamint olyan alapvető szociális érzésekről, mint például a barátság.

Fotó:
pixabay.com

Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.

Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”

„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?

Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.

A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.