Az alma és a hozzátáplálás
- Dátum: 2015.01.04., 17:07
- alma, almapép, baba, egészségmegőrzés, gyümölcssavak, hozzátáplálás
Az alma az egyik leggyakrabban termesztett és fogyasztott gyümölcs, ráadásul a kisbabák hozzátáplálásának kiindulópontja, főleg ősszel, amikor csak korlátozott választék van idény gyümölcsökből.
Az almát azonban nemcsak azért érdemes fogyasztani, mert könnyen hozzájutható, olcsó gyümölcsről van szó, hanem mert számos pozitív tulajdonsággal bír az egészségmegőrzés szempontjából.
A legtöbb ajánlás a hozzátáplálással kapcsolatban az almát emeli ki elsőként, két étkezés között érdemes bevezetni a babák étrendjébe kiegészítésképpen a 4. hónaptól kezdve. Először érdemes csak az alma levével kínálni kisbabánkat, majd pár nap után jöhet az almapép. Ha zamatos, édes almát választunk, könnyebben elfogadtathatjuk babánkkal.
Bár az alma kalóriaértéke alacsony, és fehérjetartalma is elhanyagolható, értékes gyümölcssavakat és növényi rostokat tartalmaz. A gyümölcssavak fontos szerepet játszanak többek között a vas hasznosulásában, valamint elősegítik az emésztést és serkentik az anyagcserét is. Mivel az alma csökkenti a koleszterint és stabilizálja a vércukorszintet kiváló kiegészítő táplálék lehet a kicsik számára két étkezés között. Hiszen felnőtteknél is, de kisgyerekeknél különösen fontos, hogy a vércukorszint egyenletes mértékű legyen a nap folyamán, mely egyúttal a kiegyensúlyozott közérzet kulcsa is.
Hasznos tipp lehet a hozzátáplálásnál, hogy ha már az almát megszokta a baba, akkor más zöldségek bevezetésénél is használhatjuk ízesítés céljából, az enyhén édes ételeket ugyanis jobban elfogadják a babák.
Persze fontos, hogy odafigyeljünk az alma minőségére, távoli országokból behozott almákat tartósítás céljából mindenféle vegyszerrel kezelik, melyek hosszútávon káros hatással lehetnek szervezetünkre. Az alapos tisztítás tehát mindenképpen ajánlott, és bár az alma héja is rendkívül értékes anyagokat rejt magában, egyéves kor alatt hámozva adjuk a gyerekeknek.
Fotó:
pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?