Menü

Egér-kéz szindróma, az új „számítógépes betegség”

A számítógép-használat nem csak a szemek számára kedvezőtlen, hanem hát-, gerinc- és vállfájdalmakat, valamint ínhüvelygyulladást is okozhat. Főleg az egér használatával tehetünk rosszat a kezünknek, amivel gyakorlatilag egy újfajta betegség jelent meg. Egér-kéz szindrómának fordítják, és a túl sok számítógépes egérhasználat okozza a problémákat.

A jelenség oka, hogy az egér használata közben a kezünket kissé rendellenes módon tartjuk, a kéz számára a fogáshoz hasonló tartás lenne kedvező, ezzel szemben ha az egéren tartjuk a kezünket, akkor ahhoz képest elferdített, görcsös kéztartást használunk, ujjaink nyitottabban helyezkednek el, a kattogtatás és görgetés pedig igénybe veszi az inakat.

A probléma megelőzése érdekében 2007-ben megjelentettek egy úgynevezett ergonómiai gyógyegeret, amely helyesebb kéztartást eredményez a számítógépes egér használata közben. Sajnálatos módon ez nem terjedt el, talán a szokatlan formája, súlya, elsőre furcsa használhatósága miatt. Így hát maradtak az általános formájú számítógépes egerek, sőt elterjedtek a kicsi laptopok mellé ajánlottak, amelyek kisebb méretűk révén még kevesebb alátámasztást nyújtanak a kéznek.

Mit is jelent pontosan az egér-kéz szindróma? A túl sok egér-használattól a kéz, az ujjak hideggé válhatnak, a kéz vérkeringése lelassul. A csukló túlterhelődik, az izomzat összehúzódhat, és kialakulhat az ínhüvelygyulladás, valamint a teniszkönyök. Ami segíthet, ha munka, vagy számítógép-használat közben bizonyos időközönként megtornáztatjuk a kezünket. A legjobb, ha ezt az egész vállra, hátra kiterjesztjük. Fontos az is, hogy a kéznek legyen alátámasztása: kaphatóak már ehhez kéztámasztó kiegészítők, amelyek révén kényelmesebb a billentyűzet és az egér használata. Figyeljünk oda, hogy a kezünk ne a levegőben lógjon, miközben gépelünk, valamint az egeret használjuk. Legyen alátámasztás, akár legyen az maga az asztal, vagy a szék karfája. A laptop használóknak ajánlott a notebook touchpadját használni, mert az még mindig több mozgásra készteti a kezünket, mint az egér.

Amennyiben már érzékeljük a problémát (ne lepődjünk meg, ha nem használat közben, hanem este, vagy éjszaka jelentkezik!), akkor próbáljuk meg minél többet pihentetni a kezünket, és használjunk gyulladáscsökkentő krémet, valamint rendszeres hideg borogatást. 

Fotó:
pixabay.com

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.