Menü

Fogyókúra helyett életmódváltás – nem lehet eleget hangsúlyozni

Az év ezen időszakában élik virágkorukat a fogyókúrák, a legtöbb újévi fogadalomnak ugyanis része az egészségesebb táplálkozás, jobb alak. Arra viszont figyeljünk oda, hogy ne higgyünk a csoda-módszereknek: káposztaleves kúrával esetleg tisztító hatást, de nem tartós fogyást lehet elérni, a különleges fogyasztó shake-k csak vacsorára ajánlottak, nem egész napos étkezést helyettesítenek, és a hasrezegtető készülékektől sem leszünk izmosabbak.

Soha jobban nem megy az egyszerű fogyást hirdető készítmények és eszközök piaca, mint újév idején. A tavaly évközben felszedett, és az ünnepek idején még jobban felhalmozott zsírpárnáktól szeretnének sokan szabadulni. Ez viszont kitartó munkával és odafigyeléssel érhető csak el tartósan, így sokan inkább próbálnak hinni valamilyen könnyű, de eszméletlen eredményt hirdető dologban. Pedig hosszú távon ezek akár károsak is lehetnek az egészségünknek.

Ha például hirtelen kalória- és szénhidrátszegény életmódra váltunk, és nem figyelünk oda arra, hogy a szervezetünknek igenis szüksége van meghatározott mennyiségű szénhidrátra is, akkor kiéheztetjük a szervezetünket, ami pedig egy idő után akkor is megállíthatja a fogyást, ha jóval diétásabban étkezünk, mint korábban. Nem hoznak önmagukban eredményt a fogyást ígérő tabletták és ételek sem, csak megfelelő életmódba illesztve tudnak kiegészítésként hozzájárulni az anyagcsere gyorsításához, valamint a fogyáshoz.

Amennyiben tartós, és hosszú távú eredményt szeretnénk, nem pedig pár hónap múlva visszahízni, valamint tönkretenni az emésztőrendszerünket, akkor fogyókúrák helyett az életmódváltásra törekedjünk, lemondások helyett pedig a megoldásokra! De hogy mit is jelent az életmódváltás? Azt, hogy étkezési (és mozgási) szokásainkat hosszú távon változtatjuk meg azon nézőpont helyett, hogy a fogyókúra után újra visszatérhetünk az eredetileg fogyasztott ételekhez. Minden ételt el lehet készíteni egészségesebben és diétásan, keressük meg inkább ezeket a módszereket a csodavárás helyett. 

Fotó:
pixabay.com

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!