Menü

Biztonságos hűség kontra megújító hűtlenség?

Ahogy az önmegvalósítás a világunkban egyre jobban előtérbe kerül, egyre kevésbé fontos és sérthetetlen érték a hűség, illetve a kapcsolat megtartása.

Nap, mint nap rengeteg sok inger ér minket, és a különböző médiumokon keresztül olyan dolgokat ismerünk meg, melyeket mi magunk még nem tapasztaltunk, ezért hiányérzetet kelt bennünk, és el kezdünk vágyódni az új, az izgalmas iránt. Gyakori mondat például, hogy miért horgonyoznánk le egy párkapcsolatban életünk végéig, ha annyi lehetőségünk van másokkal is kipróbálni. Ráadásul az átmeneti viszonyok mellett a megcsalás megítélése is felpuhult, a hűtlenség egyre több formája minősül elfogadhatónak, vagy legalábbis bocsánatos bűnnek.

A világ változása, az önismeret, önmegvalósítás előtérbe kerülése persze számos pozitívumot is hordoz magában, hiszen olyan lehetőségeket tár fel az én kibontakozása előtt, mely korábban elképzelhetetlen lett volna. De valójában a biztonság és stabilitás elvetése sem vezet a boldogság felé.

Az emberben a biztonság iránti vágy, és az újdonság iránti igény is egyaránt erős. A mai közfelfogás azonban inkább az utóbbinak kedvez, hiszen a megcsalás, elválás, átmeneti kapcsolatok egyre inkább az elfogadható, normális tartományba esnek.

Természetes, hogy vágyódunk az újdonságra, de nem mindegy milyen módon elégítjük ki ezt az igényünket. A szakemberek szerint ugyan fontos az újdonság megélése, és önmagunk megújulása is, ez hosszú távon csak akkor vezet igazán boldogsághoz, örömhöz, ha ezért küzdenünk és tennünk kell. Márpedig a kapcsolatok ilyen célú váltogatása, illetve a megcsalás ebből a szempontból instant megoldás, és nem is eredményez értékes újdonságot életünkben, ráadásul mindeközben a biztonság, stabilitás iránti igényünk nem elégül ki.

És párkapcsolati szinten nem csak az ismeretlen jelentheti az újdonság erejét, hanem az is hogy magunkból valami újat hozzunk elő, ne a megszokott képet mutassuk magunkról. Párkapcsolatban, családban hosszú távon ez nagyon nehéz, hiszen könnyen beleszürkülhetünk a megszokott helyzetekbe.

Nem egyszerű feladat, de a kulcs valahol még is ott van, hogy a biztonságérzetet adó tartós párkapcsolatban kell tudni időről időre megújulni. Ehhez lehet, hogy időnként el kell távolodnunk a párunktól, vagy ki kell próbálni magunkat az élet más területein. Ahogy magunkról egyre többet megtudunk, úgy tudunk megújulni párkapcsolatunkban is. Ráadásul az így „szerzett”, vagyis kitartással, küzdelemmel, munkával elért megújulás értékesebb és tartósabb lesz.

Fotó:
pixabay.com

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?