Menü

A tartós és boldog párkapcsolat titka

Minden ember más, és különböző dolgokra vágyik ezért a boldogsághoz vezető út is nagyon sokféle lehet. Nincsen tuti recept a boldog párkapcsolatra sem, de meghatározhatóak olyan dimenziók, amelyek leginkább befolyásolják egy kapcsolat működését.

Az első ilyen dimenzió a vonzás- taszítás törvénye. Bár az ellentétek olykor-olykor valóban szenvedélyessé tehetik két ember közötti kapcsolatot, de a tartós vonzódást nem szolgálják. Nem árt, ha bizonyos dolgokban eltérően gondolkodnak a világról a párok, de a közös pontok, nézetek szinte elengedhetetlen feltételei egy hosszú távon is jól működő kapcsolatnak.

A stabilitás, biztonságérzet mellett az újdonság varázsát sem tudjuk sokáig nélkülözni, de megújulni egy régóta tartó párkapcsolatban is lehet. Igaz többet kell érte dolgozni, mintha egyszerűen csak továbblépnénk, vagy lemondanánk erről az örömforrásról.

Fontos tehát, hogy legyenek a pároknak közös dolgaik, hobbi, programok, de mindkét félnek legyen meg a saját olyan tevékenységi köre is, ami a másiktól független kibontakozási terep.

Szintén sarkalatos dimenziója egy párkapcsolatnak a kommunikáció. A kommunikáció minősége és mennyisége is alapvetően meghatároz egy párkapcsolatot. Persze ez nagyban összefügg azzal például, hogy vannak e közös pontok a két fél között, hiszen ha túl nagy az ellentét mind világnézetben mind érdeklődési kört tekintve, akkor ez a kommunikációt is megnehezíti. Arról sem szabad elfeledkeznünk, hogy a nemek közötti gondolkodásmód, illetve az azt leképező kommunikáció eltérő lehet és ha nem ismerjük fel ezeket a különbségeket, komoly félreértésekhez vezethetnek. Mindenkinél egyéni lehet, hogy hogyan fejezi ki például érzelmeit, valakinek a kimondott szó a fontos, mások számára inkább a tettek bizonyítanak. Meg kell tanulnunk, hogy párunk felé milyen csatornákon közvetíthetjük sikeresen szeretetünket, gondoskodásunkat.

A szexualitás pedig olyan dimenziója egy párkapcsolatnak melyet nem szabad sem túlértékelni sem háttérbe szorítani. Hiszen az előzőekben felvetett párkapcsolati szempontok egyben az erotikus összhanghoz is hozzátehetnek, vagy elvehetnek. Így a szexualitás nem feltétlenül az elsődlegesen meghatározó dimenziója egy párkapcsolatnak. De az is tény, hogy a szexuális igények nagyfokú eltérése zsákutca lehet egy kapcsolatban. Összességében véve azért a párok között lévő, az élet egyéb területén fennálló egyetértés, összhang a szexualitásra is jó hatással.

Fotó:
pixabay.com

A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness

Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Mi állhat az irigység hátterében?

Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.

Melyek a verbális bántalmazás jelei?

Rengetegen válnak életük során szóbeli bántalmazás áldozatává, sokakban azonban nem is tudatosul, pedig a verbális bántalmazást fontos időben felismerni. Milyen jelei vannak?

Hogyan vészeljük át az életközépi válságot?

A 35-50 éves életkor kiváló időszak a visszatekintésre, de még nem túl késő az előre tekintésre sem, az esetleges újratervezésre. A nők esetében előtérbe kerül a gyermekvállalás kérdése, ha még nem szültek. A férfiak pedig megdöbbennek, milyen régóta vannak házasságban. Sokan kapuzárási pánikot is megélnek ebben az időintervallumban.