Menü

A tartós és boldog párkapcsolat titka

Minden ember más, és különböző dolgokra vágyik ezért a boldogsághoz vezető út is nagyon sokféle lehet. Nincsen tuti recept a boldog párkapcsolatra sem, de meghatározhatóak olyan dimenziók, amelyek leginkább befolyásolják egy kapcsolat működését.

Az első ilyen dimenzió a vonzás- taszítás törvénye. Bár az ellentétek olykor-olykor valóban szenvedélyessé tehetik két ember közötti kapcsolatot, de a tartós vonzódást nem szolgálják. Nem árt, ha bizonyos dolgokban eltérően gondolkodnak a világról a párok, de a közös pontok, nézetek szinte elengedhetetlen feltételei egy hosszú távon is jól működő kapcsolatnak.

A stabilitás, biztonságérzet mellett az újdonság varázsát sem tudjuk sokáig nélkülözni, de megújulni egy régóta tartó párkapcsolatban is lehet. Igaz többet kell érte dolgozni, mintha egyszerűen csak továbblépnénk, vagy lemondanánk erről az örömforrásról.

Fontos tehát, hogy legyenek a pároknak közös dolgaik, hobbi, programok, de mindkét félnek legyen meg a saját olyan tevékenységi köre is, ami a másiktól független kibontakozási terep.

Szintén sarkalatos dimenziója egy párkapcsolatnak a kommunikáció. A kommunikáció minősége és mennyisége is alapvetően meghatároz egy párkapcsolatot. Persze ez nagyban összefügg azzal például, hogy vannak e közös pontok a két fél között, hiszen ha túl nagy az ellentét mind világnézetben mind érdeklődési kört tekintve, akkor ez a kommunikációt is megnehezíti. Arról sem szabad elfeledkeznünk, hogy a nemek közötti gondolkodásmód, illetve az azt leképező kommunikáció eltérő lehet és ha nem ismerjük fel ezeket a különbségeket, komoly félreértésekhez vezethetnek. Mindenkinél egyéni lehet, hogy hogyan fejezi ki például érzelmeit, valakinek a kimondott szó a fontos, mások számára inkább a tettek bizonyítanak. Meg kell tanulnunk, hogy párunk felé milyen csatornákon közvetíthetjük sikeresen szeretetünket, gondoskodásunkat.

A szexualitás pedig olyan dimenziója egy párkapcsolatnak melyet nem szabad sem túlértékelni sem háttérbe szorítani. Hiszen az előzőekben felvetett párkapcsolati szempontok egyben az erotikus összhanghoz is hozzátehetnek, vagy elvehetnek. Így a szexualitás nem feltétlenül az elsődlegesen meghatározó dimenziója egy párkapcsolatnak. De az is tény, hogy a szexuális igények nagyfokú eltérése zsákutca lehet egy kapcsolatban. Összességében véve azért a párok között lévő, az élet egyéb területén fennálló egyetértés, összhang a szexualitásra is jó hatással.

Fotó:
pixabay.com

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.

A disszociatív személyiségzavar jellemzői

Az általános eset az a disszociatív személyiségzavar esetén, hogy az egyik személyiség tisztában van a másik jelenlétével, ismeri, és ezzel együtt tud élni. A másik kialakult személyiség a legtöbb esetben teljesen mások a személyiségjegyei is.

Vattacukor szülők – egy családi viselkedésminta

Sokféleképpen módon nevelhetjük gyerekeinket, lehetünk szigorúak, engedékenyek, megalkuvók, igazából bármilyenek. Általában gyereke válogatja, hogy mi a legjobb, de vannak viselkedésminta típusok, amibe általában beleillünk. Nézzük, mit jelent, ha valaki vattacukor szülő típus!

A társasjátékok fejlesztő hatása

A sok pozitív hatása mellett a társasjáték türelemre és együttműködésre is megtanít, ráadásul szórakoztató formában, arról nem is beszélve, hogy sok szülő számára mintegy joker tevékenység a borús, esős napokon, amikor nem lehet szabadtéri programokkal lekötni a gyerekeket.

Az egyéni boldogság kérdése. Tanulható-e a pozitivitás?

A boldogságkeresés napjaink egyik legaktuálisabb témája, jóllehet sokszor nem a legideálisabb helyen és módon keressük ezt az állapotot. A pozitív pszichológia irányzata tudományos módszereket alkalmazva foglalkozik az elégedettség témakörével. Viszont egyéni szempontból mindez jóval kevésbé elméleti dolgokon múlik, mintsem a mindennapi cselekedeteinken, interakciókon.