Menü

A feltöltődés alfája és ómegája

Amikor az alvásról esik szó, szinte mindig előkerül az a bűvös nyolc óra. Miért annyi? Miért nem annyi? Pontosan mi számít, és mi a fontos a megfelelő pihenéssel kapcsolatban?

Mindenki tudja, hogy testünk, agyunk és lelkünk megfelelő pihenése az alvásnál kezdődik. Ez a feltöltődés alfája és ómegája. Nincs mese, aludni kell, persze nem mindegy, hogy mennyit, ugyanakkor az sem, hogyan.

Aludjunk sokat, aludjunk jól – általános, közhelyes tanácsok, ráadásul baromi nehéz őket megfogadni. Mert, ugyan kinek van ideje nyolc teljes óra alvásra, illetve ha valaki nem alszik jól, mégis hogyan találjon rá megfelelő gyógymódot?

Kezdjük a mennyiségnél! A nyolc órát szokták beállítani, mint alsó határt, vagy elfogadható mennyiséget, ám ez egyáltalán nem biztos, hogy igaz. Egyénfüggő a dolog, ráadásul kutatások szerint ennél kisebb mennyiség is elegendő lehet, ha rendben van a minőség. Azaz, ha jól alszunk.

Na, de azt hogy kell csinálni? Ha valakinek problémája van vele, valóban nem könnyű a megoldás. Először érdemes kevésbé drasztikus módszerekhez folyamodni, s csak utána a szakember-gyógyszer kombinációhoz.

A mozgásszegény, pörgős életmód mellett a táplálkozásban is lehet a hiba, több (általában gyenge minőségű tartósított, és/vagy gyorskaja) élelmiszer is okozhat alvászavart. A lefekvés előtti nyugalmi(bb) állapotba kerülés, például az olvasás, a relaxáció, a jóga, vagy a meditáció segíthet, ahogyan a különböző, fontos vitaminok és ásványi anyagok (például a D-vitamon, kálium, L-glutamin) megfelelő szintje is.

Fotó:
pixabay.com

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.