Menü

A túlzott fehérjebevitel nem tesz jót a babáknak

A korábban gondoltaktól eltérően, a túl sok fehérje egyáltalán nincs jó hatással a babák és kisgyermekek fejlődésére. Elhízás és allergiaveszély.

Egy közelmúltbeli kutatás kimutatta, hogy a túl sok, illetve a nem megfelelő fehérje az első két évben növeli az elhízás és az allergia kockázatát a babáknál és kisgyermekeknél.

A 2 és 9 év közötti gyermekek körében elvégzett kutatás eredménye abszolút összefügg azzal a sokat hangoztatott tétellel, miszerint az anyatej a legjobb a táplálásban. A szoptatást, ha van rá lehetőség, legalább fél évig ajánlják. Nem véletlenül, hiszen az anyatej összetétele a lehető legoptimálisabb módon van „beállítva”.

A túlzott és nem megfelelő összetételű fehérjebevitel negatívan befolyásolhatja a későbbi súlygyarapodást, amely ezáltal felesleges mértékű lehet. Hatással van a kialakuló zsírsejtekre, valamint fokozza az inzulintermelést, ezzel növeli az éhségérzetet.

A fehérjével kapcsolatban nem szabad megfeledkezni arról, hogy alapvető tápanyag az emberei szervezet fejlődésével és egészségével kapcsolatban, a kutatás megállapításai a túlzott mértékű bevitelre vonatkoznak.

A szakemberek hangsúlyozzák az anyatejes táplálás mellett/után használt tápszerek összetételére való figyelmet, illetve azt, hogy nem szabad megvonni a fehérjebevitelt, hanem az optimális szinten  való tartásra kell törekedni.

Fotó:
pixabay.com

Mentális egészség az iskolában: mit tehet a szülő?

Az iskolakezdés nem minden gyermeknek és szülőnek volt könnyű, hiszen a laza nyár után egy szorosabb napirendbe kellett visszarázódni és több, mint egy hónapja elvárások tucatjainak kell megfelelni. Amikor nemcsak átmeneti nehézségekről van szó, hanem mélyebb problémáról, depresszióról, szorongásról, akkor fel kell ismerni, hogy gond van.

Drasztikusan megnőtt a rövidlátó gyerekek száma

Sajnos folytathatnám is tovább a címet úgy, hogy a kilátások pedig még rosszabbak. Kutatók több, mint 200 tanulmányt néztek át, amelyek 5,5 millió gyerekre vonatkoztak, és 50 országban készültek. Az összegzésből kiderült, hogy jelentősen nőtt a rövidlátó gyerekek száma.

„Ha neki szabad, nekem miért nem?” – avagy a testvérkonfliktus

A testvérek vagy szövetségesek, vagy ellenségek, sokszor a két véglet között ritka az átmenet, így a közöttük lévő konfliktusok kezelése nem könnyű feladat a szülők, nagyszülők számára.

Bajt jelez a lisztérzékenység miatti hirtelen hízás

Habár a cöliákia (lisztérzékenység) szerteágazó tüneteket produkálhat, az érintett gyerekek rendszerint soványak, végtagjaik vékonyak, emellett a rossz felszívódás miatt feltűnően előredomborodó "pókhas" jellemző rájuk.

Miért fontos a kamasz gyerekemnek a laborvizsgálat?

Sajnos még mindig kevesen járnak rendszeres szűrővizsgálatokra és ennek fontosságára már kamaszkorban érdemes felhívni a figyelmet, arról nem is beszélve, hogy kamaszkorban a növekedés, valamint a hormonháztartás változása miatt fokozottabb igény lehet egy-egy vitamin, ásványi anyag pótlására, ezt pedig csak egy laborvizsgálat tudja megmutatni.