Menü

A túlzott fehérjebevitel nem tesz jót a babáknak

A korábban gondoltaktól eltérően, a túl sok fehérje egyáltalán nincs jó hatással a babák és kisgyermekek fejlődésére. Elhízás és allergiaveszély.

Egy közelmúltbeli kutatás kimutatta, hogy a túl sok, illetve a nem megfelelő fehérje az első két évben növeli az elhízás és az allergia kockázatát a babáknál és kisgyermekeknél.

A 2 és 9 év közötti gyermekek körében elvégzett kutatás eredménye abszolút összefügg azzal a sokat hangoztatott tétellel, miszerint az anyatej a legjobb a táplálásban. A szoptatást, ha van rá lehetőség, legalább fél évig ajánlják. Nem véletlenül, hiszen az anyatej összetétele a lehető legoptimálisabb módon van „beállítva”.

A túlzott és nem megfelelő összetételű fehérjebevitel negatívan befolyásolhatja a későbbi súlygyarapodást, amely ezáltal felesleges mértékű lehet. Hatással van a kialakuló zsírsejtekre, valamint fokozza az inzulintermelést, ezzel növeli az éhségérzetet.

A fehérjével kapcsolatban nem szabad megfeledkezni arról, hogy alapvető tápanyag az emberei szervezet fejlődésével és egészségével kapcsolatban, a kutatás megállapításai a túlzott mértékű bevitelre vonatkoznak.

A szakemberek hangsúlyozzák az anyatejes táplálás mellett/után használt tápszerek összetételére való figyelmet, illetve azt, hogy nem szabad megvonni a fehérjebevitelt, hanem az optimális szinten  való tartásra kell törekedni.

Fotó:
pixabay.com

Nevelési módszerek, amelyek nem tesznek jót a gyermeknek

Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. Nem mindig tudatosítjuk azonban, hogy nem jó mindenáron a „legjobb“ szülőnek lenni, olyannak, aki gyermekének mindent megvásárol, amit az akar, vagy megoldja helyette a problémáit és akárhányszor leesik, mindig felveszi. Az ilyen módszerrel számos fontos leckétől fosztjuk meg gyermekünket, mellyel még gyerekkorában kellene megbirkóznia, amikor a következmények még nem fájnak annyira, mint felnőttkorban.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.

Nepotizmus, nepo babyk

Manapság a világ a hatalmak harcának színtere, legyen az országok között, országokon belüli megmérettetések, vagy akár a showbiznisz. Ennek egyik mozgatórugója a nem mindig etikus nepotizmus.

Unatkozik a gyerek

"Anya/Apa unatkozom!" - egy olyan mondat, amit szülőként gyakran hallunk. Azonban pszichológusok szerint nem is akkora baj, ha a gyermek unatkozik időnként. Többek között azok miatt az okok miatt sem, amelyről mai cikkünkben lesz szó.

Iskolai ballagás, évzáró, osztálykirándulások a kánikulában

Sok helyen a napokban tartják az általános iskolai ballagásokat, az évzáró ünnepségeket, osztálykirándulásokat. Mit lehet tenni, ha a forróságban kirándul a gyerek, vagy az iskola udvarán tartják az évzáró ünnepséget?