Kihívás a szülőknek: a dackorszak
- Dátum: 2015.03.03., 08:21
- dackorszak, fejlődés, függetlenedés, gyerekvállalás, szülés
A szülést követő pár hetes időszakot tartják a szülők általában a legnehezebbnek a gyerekvállalásban, de bizony az egyéves kor után fokozatosan kibontakozó, úgy nevezett dackorszak is próbára teszi a szülők türelmét és kitartását.
Az 1-3 éves kor között zajló intenzív beszéd-, és mozgásfejlődéssel párhuzamosan egyre jobban teret nyer az én-tudat kibontakozása, illetve a függetlenedés folyamata. A kisgyerekek esetében a szabályok elleni lázadás, és erőteljes tiltakozás által meghatározott hónapokat nevezik dackorszaknak, mely annak ellenére, hogy általános jelenségnek tűnik, korántsem univerzális. Vannak ugyanis olyan kultúrák (például kelet-ázsiai), ahol az én csak is másokkal való kapcsolataiban nyer értelmet, ezért nem ennyire meghatározóak az én függetlenedési törekvések sem.
De visszatérve a mi kultúránkhoz, nálunk azért többségében jól megfigyelhető a kisgyerekek azon korszaka, mikor dühkitörésekkel, és hiszti rohamokkal igyekeznek feszíteni a határokat, és ezáltal megismerni saját képességeiket és korlátaikat.
Nem véletlen egyébként, hogy éppen csak megtanulnak beszélni a kisgyerekek, és máris intenzíven kezdenek el nemet mondani, és tiltakozni a szabályok ellen. Hiszen ahogyan fejlődnek, és megismerik a környezetüket, legtöbbször azzal találkoznak, hogy mit nem szabad: „ezt ne fogd meg”, „ezt ne csináld”, „oda ne nyúlj”, „ez nem neked való”.
Ez az időszak valóban próbára teheti a türelmünket, de ne adjuk fel következetességünket, legyünk kreatívak és ne feledkezzünk meg a humor jótékony hatásairól sem. Ezekkel az eszközökkel könnyebben áthidalható ez az időszak, a gyerekek így tanulják meg fokozatosan érteni és elfogadni a szabályok szerepét.
Fotó:
pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?