Menü

Mi „gyógyítja” a csecsemő sírást?

Köztudott, hogy a sírás a csecsemők egyetlen kapcsolatteremtő eszköze, mellyel változásokat érhetnek el környezetükben, ha komfort érzetük valami miatt sérül. Bár idővel az anyák érezni kezdik miért sír a babájuk, az első hetekben sok szülő tapasztalja, hogy fogalma sincs miért sír a gyerek, és a vigasztalása is reménytelennek tűnik.

Ilyenkor sok anya magát kezdi el hibáztatni, azért, hogy sír a csecsemő, és akkor is erős az anyai önvád, amikor elsőre nem sikerül megvigasztalni a csemetét. Fontos tudni, hogy a pici babák idegrendszere még fejletlen, ráadásul rengeteg mindenhez kell alkalmazkodniuk, ami rendkívül megterhelő számukra, így főként estére a csecsemők nagyon elfáradnak, és ez sokszor kitartó sírást eredményez náluk.

Ha már úgy érezzük minden lehetséges okra gondoltunk, ami miatt sírhat a kisbabánk, de még mindig nem tudtuk megnyugtatni, nekünk magunknak is le kell higgadnunk. Amennyiben ugyanis a próbálkozásaink ellenére kisbabánk nem hagyja abba a sírást, mi magunk is türelmetlenné válhatunk, amit bizony megéreznek a babák. Legyünk kitartóak, ha azonnal nem is tűnik hatásosnak, mégis maradjunk kisbabánk mellett, ringassuk, simogassuk vagy énekeljünk neki. Amennyiben sikerül nyugodtnak lennünk, a testközelségünk idővel bizonyosan gyógyír lesz kisbabánk sírására. Ha sikerül higgadtnak maradnunk, és szeretettel, türelemmel fordulunk felé, meg fogja érezni és számára is megnyugvást jelent majd. Minden babánál más módszer bizonyul sikeresnek a megnyugtatást illetően, ráadásul ez is egy tanulási folyamat, melyben a szülő és a csecsemő egymásra hangolódnak.

Fontos, hogy nyugodt környezetet biztosítsunk kisbabánk számára, a túlzott jövés- menéshez is hozzászoknak a babák, de akkor ne csodálkozzunk, ha később nem alakul ki a mindenki számára kapaszkodót jelentő napirend. Ettől függetlenül az első hónapokban ne a következetességé legyen a főszerep, hanem inkább a babára való ráhangolódásra, bensőséges együttlétek megteremtésére koncentráljunk. Ha tehát például még nem telt el 3 óra az előző etetés óta, és tudjuk biztosan, hogy kisbabánk nem éhes, de mégis sír és nyugtalan, nem érdemes „következetességből” kihúzni az időt, a szoptatás ugyanis nemcsak a baba éhségét csillapítja, hanem hihetetlenül megnyugtatja, és ellazítja a csecsemőket.

Sokan félnek az elkényeztetéstől is, de az első hetekben ez még nem kulcskérdés, pont ellenkezőleg, kényeztessük kisbabánkat sok érintéssel, ringatással, dajkálással, hogy megnyugtassuk őt. Sok baba ilyenkor csak kézben, vagy a szülőkkel együtt hajlandó aludni és megnyugodni. Az első időszak keményen próbára teszi a szülőket és a kisbabát is, ezért a nevelési elveket hagyjuk későbbre, és igyekezzünk mindent megtenni, hogy kisbabánk biztonságban érezze magát.

Fotó:
pixabay.com

Nevelési módszerek, amelyek nem tesznek jót a gyermeknek

Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. Nem mindig tudatosítjuk azonban, hogy nem jó mindenáron a „legjobb“ szülőnek lenni, olyannak, aki gyermekének mindent megvásárol, amit az akar, vagy megoldja helyette a problémáit és akárhányszor leesik, mindig felveszi. Az ilyen módszerrel számos fontos leckétől fosztjuk meg gyermekünket, mellyel még gyerekkorában kellene megbirkóznia, amikor a következmények még nem fájnak annyira, mint felnőttkorban.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.

Nepotizmus, nepo babyk

Manapság a világ a hatalmak harcának színtere, legyen az országok között, országokon belüli megmérettetések, vagy akár a showbiznisz. Ennek egyik mozgatórugója a nem mindig etikus nepotizmus.

Unatkozik a gyerek

"Anya/Apa unatkozom!" - egy olyan mondat, amit szülőként gyakran hallunk. Azonban pszichológusok szerint nem is akkora baj, ha a gyermek unatkozik időnként. Többek között azok miatt az okok miatt sem, amelyről mai cikkünkben lesz szó.

Iskolai ballagás, évzáró, osztálykirándulások a kánikulában

Sok helyen a napokban tartják az általános iskolai ballagásokat, az évzáró ünnepségeket, osztálykirándulásokat. Mit lehet tenni, ha a forróságban kirándul a gyerek, vagy az iskola udvarán tartják az évzáró ünnepséget?