Az akvárium nyugtató hatása
- Dátum: 2015.05.04., 19:27
- akvárium, állat, állattartás, állatterápia, depresszió, díszhalak, étvágy, gondoskodás, halak, hangulat, háziállat, nyugtató, önállóság, simogatás, stressz, stresszoldás, víz
Már rengeteg kutatás igazolta az állattartás nyugtató hatását. A jó hír az, hogy ehhez nem kell mindenkinek valamilyen szőrös háziállatot tartania otthon, ugyanis az akvárium mind közül az egyik leghatásosabb módszer a stresszoldásra.
Vitathatatlan, hogy az állattartók lelkileg egészségesebbek, főleg akkor, ha az állattartó feladatai meghatározóak az állattal kapcsolatban, és közös az életterük, vagy több időt töltenek együtt. Ez többféle módon is megvalósulhat: elsősorban a lakásban tartott háziállattal, akit lehet simogatni, gondozni, de kiváló lehet akkor is, ha háztáji állatokat tartunk, akiket gondozni kell. Mindegyik nyugtató és stresszoldó hatással van az emberre. A pozitív hatások fokozottan igaznak bizonyultak abban az esetben, ha valaki díszhalakat tart otthon akváriumban. Hogy mi lehet ennek az oka?
Az akvárium figyelése fokozottan nyugtató hatású: nézni, ahogy a halak nyugodt tempóban úszkálnak a vízben, ahogy a növények lágyan ringatóznak, a levegőztető pedig egyenletes hangot ad… Csendet és békét sugároz az akvárium hangulata. Mintha egy picit búvárkodnánk, és a víz alatti közeg egy képernyőnyi képét élőben tekintgethetnénk folyamatosan. A hatás nem csak képzelt, hanem hazai és külföldi vizsgálatok is igazolták, hogy az akvárium segít a depresszió kezelésében, a félelmek leküzdésében, sőt még étvágyfokozó hatása is lehet! További érdekesség, hogy gyakorlással meditatív állapotba kerülhetünk az akváriumi élet figyelése közben.
Nem kell tehát feltétlenül simogatható állatot tartani ahhoz, hogy előnyökre tegyünk szert az állattartás kapcsán. Az akvárium ráadásul segít a szülőknek abban, hogy gondoskodásra tanítsák a gyerekeket: a halak etetése egyszerű, és kiváló napi önálló feladat lehet, ráadásul a kicsik szívesen figyelik a halak és kisebb vízi állatok életét. Az akvárium tisztítása is kisebb feladat lehet, mintha bármilyen más állatot tartanánk. Ráadásul a hiperaktív, diszfunkcióval, logopédiai, tanulási nehézségekkel küzdő gyerekek terápiájában is előnyei mutatkoznak.
Az akváriumok kedvező hatásait megfigyelve egyre több magánrendelő várójában találkozhatunk akváriumokkal, de sajnos ezt csak a privát doktorok tehetik meg: a hazai jogszabályok sajnálatos módon korlátozzák a bárminemű állattartást a rendelőkben és kórházakban. Noha logikusan átgondolva az akvárium megléte más lapra tartozik, mintha egy kutya, vagy macska rohangálna a kórtermekben (bár külföldön már erre is van jócskán példa!), erre – egyelőre legalábbis – várnunk kell. Addig is mindenki az otthonában próbáljhat ilyesfajta előnyt kovácsolni.
Fotó:
pixabay.com
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.