Értékes kincs az esővíz, használjuk fel!
- Dátum: 2015.05.04., 19:38
- családi ház, eső, esővíz, fürdés, háztartás, ivóvíz, kert, környezetvédelem, mosás, szobanövény, tiszta víz, virágöntözés, víz, vízfelhasználás
Köztudott tény, hogy az európai ember rengeteg ivóvizet használ, és sokszor feleslegesen. Ez nem csak arról szól, hogy fogmosás közben folyatjuk a vizet, hanem arról is, hogy olyan célra is ivóvizet használunk, amire másmilyen is alkalmas lenne. Az esővíz például egy kihasználatlan kincs, pedig családi házban élők könnyedén hasznosíthatnák.
Az esővíz felhasználásával sokat spórolhatunk, és mindez nagyon kicsi ráfordítással megoldható. Mi szükséges hozzá? Például néhány lapos műanyag láda, amit az ereszcsatorna kifolyójához helyezhetünk, vagy egyszerű műanyag hordók, amiben gyűlhet a víz, továbbá nagy vizesflakonok, amiben tárolhatjuk a már összegyűjtött esővizet.
Az elsődleges legkiválóbb felhasználása ennek az öntözés, de nem csak a kertben, hanem lakáson belül is. A szobanövényeink meghálálják, ha természetes esővízzel öntözzük őket a klóros, kemény csapvíz helyett, és gyönyörűen fognak fejlődni a természet nedűje által.
Ezen kívül alkalmazhatjuk még például a toalett öblítéséhez, valamint takarításhoz, tisztításhoz is. Amennyiben az eredeti formájában tudjuk azt összegyűjteni és tárolni, úgy az esővíz a tévhittel ellentétben van annyira tiszta, hogy erre kiválóan alkalmas. A kutatások szerint csupán iváshoz és főzéshez nem ajánlott a használata, azonban minden máshoz igen, például fürdéshez és mosáshoz is! Az ódzkodók gondoljanak csak bele, hogy ha egy esős napon alaposan eláznak, akkor volt-e olyan, hogy ettől piszkosabb lett a ruhájuk, vagy a bőrük? Nyilvánvalóan nem, csupán az agyunk sokszor automatikusan arra asszociál, amikor sárosak leszünk, vagy az utcán nem tisztának látjuk az esővizet, hiszen összegyűjti az út porát.
Az esővíz felhasználhatósága tehát nagyon széles körű, csupán élnünk kellene a lehetőséggel. Ha arra gondolunk, hogy mennyibe kerülnek a műanyag gyűjtő-tároló alkalmatosságok, akkor számoljuk ki, hogy mennyit spórolhatunk a vízdíjon. Továbbá vegyük figyelembe a környezetvédelmi szempontokat is: Földünk ivóvíz-készlete nem végtelen, és mégis mennyit pazarlunk belőle olyan vízfelhasználásra, amikor másmilyen minőségű víz is megfelelne.
Fotó:
pixabay.com
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.