Tabuk nélkül a párkapcsolatokról: Interjú Pilát Gáborral - 2. rész
- Dátum: 2015.05.11., 08:38
- Ábrahám Adrienn
- boldogság, családalapítás, előadás, értékrend, facebook, házasság, hűség, interjú, interjúsorozat, kapcsolat, kiégés, megismerés, párkapcsolat, párkapcsolati válság, szakítás, szerelem, szeretet, szex, társ
A Tabuk nélkül a párkapcsolatokról elnevezésű facebook oldalt Pilát Gábor hozta létre. A site pillanatok alatt hatalmas népszerűségre tett szert, fél év alatt 20 ezer követője lett – nem véletlenül. Interjút készítettünk Gáborral a munkájáról, és a legizgalmasabb párkapcsolati kérdésekről. Interjúsorozatunk 2. részét olvashatják.
Hajráegészség.hu: Mi a véleményed a régi és az új értékekről, mint hűség, házasság, családalapítás? Mennyire alapja mindez egy boldog, 21. századi kapcsolatnak, vagy miben kell rugalmasabbnak lennünk, mint korábban? És mi a helyzet a megcsalással?
Pilát Gábor: Az alapvető értékekhez nem azért kell ragaszkodni, mert hagyománytisztelők vagyunk, hanem mert a jelenlegi társadalomnak a legkisebb összetartó közössége a család. Lehet új irányzatokat behozni a rendszerbe, mint azt látjuk is, de úgy tűnik, hogy azok nem igazán működőképesek. Sokan a párkapcsolatra, házasságra is azt mondják, hogy nem működőképes, csak azért, mert nem tudják azt működtetni. Azért, mert nem működik a házasság intézménye, nem temetni kell a házasságot, hanem érdemesebb megnézni, hogy hogyan lehet azt jól csinálni. A megcsalás persze komoly dolog, de van még legalább ezer olyan esemény, ami ehhez hasonló bizalomvesztést okozhat. Például ha nyakon vágom a párom gyerekét, főleg jogtalanul, lehet, hogy ugyanúgy soha többet nem akar velem beszélni, és azonnali kapcsolatlezárással jár a dolog. A megcsalás nyilván közkézen forgó téma. Nagy a kísértés, és nem stabilak a kapcsolatok.
Rengeteg a válás, a szakítás, a gyermekét egyedül nevelő szülő, sokak szerint a kapcsolatok még sosem voltak ekkora válságban, mint most. Te is negatívan látod a helyzetet?
Gábor: A helyzetet nem látom negatívan, de tény, hogy sok rossz állapotban lévő kapcsolatot látok. Nem tűnik könnyűnek egy jól működő párkapcsolatot létrehozni, de valójában nem is annyira bonyolult. Az emberek sokszor túlmisztifikálják ezt a kérdést. Létezik egy mondás, miszerint „egyszerű az élet, csak bonyolult az út odáig”. Ha az alapok rendben vannak, mindketten hasonló értékrenddel és etikai szinttel rendelkeznek, ráadásul ott van mögötte a szeretet, nem kivitelezhetetlen vállalkozás.
Milyen szempontokat tartasz a legfontosabbnak a párválasztás során, hogyan lehet tudatosan menedzselni egy párkapcsolat kezdetét?
Gábor: Gyakori hiba az, hogy az első szex után szerelembe esnek az emberek, és onnantól kezdve azt hiszik, hogy csak a boldogság vár rájuk, fejest ugranak a kapcsolatba és előreszaladnak. Nem élik meg a pillanatot, a másik megismerését, és ennek gyors kiégés a vége. Hiányoznak a közösen megélt élmények az élet különböző területein. Úgy vélik, hogy ott a szerelem, jó a szex, és ezzel bele is sodródtak a kapcsolatba. Időt kell adni a párkapcsolatnak, hogy kiforrja magát.
Az is tény, hogy az emberek már nem akarják megjavítani a dolgokat, hanem kidobják és lecserélik azokat. Ez van a tárgyakkal, autókkal, de a párkapcsolatokkal is. A sok cserének viszont óhatatlanul elértéktelenedés a következménye és egyfajta befásultság, amikor már nincs is kedve az embereknek új kapcsolatba kezdeni.
Mi a tapasztalatod, mennyire hozható vissza a válságba került kapcsolat a szakadék széléről?
Gábor: Ha a szándék mindkét fél részéről megvan, és hajlandóak ránézni bizonyos dolgokra a párkapcsolat működésében, akkor visszahozható még a szakadékból is.
Előzmény: Az interjúsorozat 1. részét itt olvashatod:
http://hajraegeszseg.hu/cikk/2015-04-30/tabuk-nelkul-a-parkapcsolatokrol-interju-pilat-gaborral-1-resz
Jövő héten az interjúsorozat 3. részében arról olvashatnak majd, hogy létezik-e a Nagy Ő, és hogy miként lehet a gyerekeket tudatosan nevelni a párválasztásra. Tartsanak velünk továbbra is!
Gábor facebook oldalát itt találjátok meg: https://www.facebook.com/tabuk.nelkul.a.parkapcsolatrol
Vegyél részt Pilát Gábor előadásán Debrecenben! Téma: Szakítás és újrakezdés.
Bővebb információ és jelentkezés: http://www.pilatgabor.hu/esti-eloadas-sorozat-regisztracio/
Fotó: Pixabay.com
Az érzelmi érvelés: amikor a szívünk vezeti a gondolkodásunkat

Az érzelmi érvelés (emotional reasoning) egy olyan kognitív torzítás, amelyben az emberek az érzéseikre alapozzák a valóság megítélését. Ezt tekintik a tények hiteles tükrének, függetlenül attól, hogy azok valóban megfelelnek-e a tényeknek. Ez azt jelenti, hogy ha valaki rosszul érzi magát, akkor feltételezheti, hogy valami valóban rossz is van a helyzetben, még akkor is, ha erre nincs objektív bizonyíték.
A pozitív és a negatív szorongás

A mai napig előfordul, hogy olyan dolgokon szorongok, amelyek már rég aktualitásukat vesztették. Bármennyire is kartávolságban vannak tőlünk a stresszkezelő stratégiákat hirdető oldalak, könyvek, tréningek, sőt már workshopok is, valahogy csak nem sikerül tartósan uralni ezt az érzést. Ugyanis teljesen kordában tartani nem is lehet. Azonban gondolunk rá abból a szempontból is, hogy mit vesz el tőlünk a bizonytalanság?
Mantrák, hogy kevesebbet szorongj

Valószínűleg minden ember életében vannak olyan helyzetek, amikor eluralkodik rajtuk az idegeskedés és ezt nehéz kezelni. Ebben segíthet pár mantra, ami gondolati úton erősíthet.
A szerelem jelei testbeszédben

A testbeszéd valóban kulcsszerepet játszik a kommunikációban, különösen a szerelemben. Ahogy a cikk is kiemeli, a testbeszéd gyakran árulkodóbb, mint a szavak, és segíthet megérteni a másik fél érzelmeit és szándékait.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.