Menü

A főtt tojás imádata

Húsvét környékén gyakran járunk úgy, hogy lelkesen elkészítjük a sok szép főtt tojást, majd nem tudunk vele mit kezdeni. Pedig a főtt tojás isteni eledel, nagyon egészséges és sokféleképpen felhasználható. Összegyűjtöttük a kedvenc felhasználási javaslatainkat.

A főtt tojás rendkívül egészséges, mivel kiváló fehérjeforrás, alacsony a glikémiás indexe és a szénhidráttartalma. Cukorbetegek, fogyókúrázók is előszeretettel fogyaszthatják, sőt létezik olyan diéta is, amely direkt a főtt tojásra épít. Ezt azért önmagában nem javasolnánk, mert fontos a változatos étkezés, és nem érdemes egyetlen ételre építeni a fogyókúránkat. Viszont a húsvéti időszakban a legtöbb háznál sok főtt tojás marad. Használjuk ezt fel különféle változatos módokon.

  • Készítsünk belőle skót tojást! Az eredeti nevén scotch egg egy egésztojásból készült fasírt. A főtt tojás köré darált húst nyomkodnak, majd ezt bepanírozzák és kisütik. Tudnak valamit a skótok, mert ez az étel fantasztikus! Ráadásul húsmentes módon, szójából, vagy humuszból is elkészíthető.
  • Megbolondított tojáskrémet készíthetünk, ha a főtt tojást felaprítjuk, és dijoni mustárral, kurkumával, curryvel, valamint medvehagymával, és egyéb ízlés szerinti fűszerekkel keverjük össze.

  • Hamis kaszinótojáshoz minél több főtt tojás szükséges: vágjuk félbe, vegyük ki a sárgáját, keverjük össze petrezselyemmel és snidlinggel, vagy egyéb ízlés szerinti zöldfűszerekkel, és tegyük vissza a tojásfehérjébe az így összekevert tojássárgáját. Majonézes salátalevelekkel borítsunk be egy jénai tálat, és ebbe helyezzük lefelé fordítva a megtöltött főtt tojásokat. Öntsünk még rá majonézes szószt, tehetünk hozzá paradicsomot, valamint bolondítsuk meg piros arannyal.
  • Használjuk szendvics töltelékként! Tojásszeletelővel felszelve könnyedén tehetjük a szendvicsbe szalámi helyett, vagy mellé is. A friss, hazai zöldségekkel kiváló ízkombinációt nyújt.
  • Készítsünk főtt tojásos gratint kerámia tálban, póréhagymás alappal. Kiadós és finom ebéd.

Fotó:
pixabay.com 

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.