Miért legyünk óvatosak a homokozóban?
- Dátum: 2015.05.20., 13:43
- állati ürülék, fertőzés, homokozó, vakság
Ki gondolná, hogy egy olyan abszolút ártalmatlannak tűnő játék, mint a homokozás is lehet kifejezetten veszélyes? A probléma felhozatalának célja, nem az elrettentés, hanem a figyelemfelkeltés, odafigyeléssel ugyanis elkerülhető a baj.
A macskák, illetve a kutyák ürülékében gyakran megtalálható paraziták akár komoly veszélyt is jelenthetnek az emberekre nézve. A Toxoplasma és a fonálféreg nevezetű kórokozók például az állatok ürülékével terjednek, legyengült immunrendszerű emberek illetve kisgyermekek esetén akár komoly problémát is okozhatnak. Ezek a fertőzések pedig korántsem csak az állattartókra jelentenek veszélyt.
Az elzáratlan homokozók szintén tartalmazhatnak állati ürüléket, melyek komolyabb fertőzések forrásai lehetnek. A Toxocara–fertőzés kisebb gyerekeknél akár vakságot is okozhat, erre sajnos évente akár 7-8 példa is van. Ha gyermekünk állati ürüléktől szennyezett homokozóban játszik, nem feltétlenül kap el egy súlyos fertőzést, de nagy a kockázata.
A probléma megelőzésének kulcsa egyrészt a felelős állattartásban keresendő (az állatok ürülékének összegyűjtése), másrészt fontos a megfelelő higiéniai óvintézkedések megtétele (rendszeres kézmosás). Mindezek mellett kívánatos a homokozók elkerítése és lefedése, hogy a kóbor állatok se tudják megközelíteni a gyerekek játék területét. Szülőként pedig érdemes odafigyelnünk, hogy milyen homokozóba engedjük be gyerekünket, illetve fertőzés korai felismerésével elkerülhetjük a komolyabb egészségkárosodást. Az otthoni homokozóban lévő homokot pedig rendszeresen cserélni kellene, és érdemes erre felhívni a bölcsődék, óvodák, iskolák figyelmét is.
Fotó:
Pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?