Menü

Miért legyünk óvatosak a homokozóban?

Ki gondolná, hogy egy olyan abszolút ártalmatlannak tűnő játék, mint a homokozás is lehet kifejezetten veszélyes? A probléma felhozatalának célja, nem az elrettentés, hanem a figyelemfelkeltés, odafigyeléssel ugyanis elkerülhető a baj.

A macskák, illetve a kutyák ürülékében gyakran megtalálható paraziták akár komoly veszélyt is jelenthetnek az emberekre nézve. A Toxoplasma és a fonálféreg nevezetű kórokozók például az állatok ürülékével terjednek, legyengült immunrendszerű emberek illetve kisgyermekek esetén akár komoly problémát is okozhatnak. Ezek a fertőzések pedig korántsem csak az állattartókra jelentenek veszélyt.

Az elzáratlan homokozók szintén tartalmazhatnak állati ürüléket, melyek komolyabb fertőzések forrásai lehetnek. A Toxocara–fertőzés kisebb gyerekeknél akár vakságot is okozhat, erre sajnos évente akár 7-8 példa is van. Ha gyermekünk állati ürüléktől szennyezett homokozóban játszik, nem feltétlenül kap el egy súlyos fertőzést, de nagy a kockázata.

A probléma megelőzésének kulcsa egyrészt a felelős állattartásban keresendő (az állatok ürülékének összegyűjtése), másrészt fontos a megfelelő higiéniai óvintézkedések megtétele (rendszeres kézmosás). Mindezek mellett kívánatos a homokozók elkerítése és lefedése, hogy a kóbor állatok se tudják megközelíteni a gyerekek játék területét. Szülőként pedig érdemes odafigyelnünk, hogy milyen homokozóba engedjük be gyerekünket, illetve fertőzés korai felismerésével elkerülhetjük a komolyabb egészségkárosodást. Az otthoni homokozóban lévő homokot pedig rendszeresen cserélni kellene, és érdemes erre felhívni a bölcsődék, óvodák, iskolák figyelmét is. 

Fotó:
Pixabay.com

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.

Kutya a családban

Lakótelepen nőttem fel, sajnos soha nem volt háziállatom, így nem volt lehetőségem megtapasztalni, milyen érzés egy házi kedvenc a családban, ám költözésünk óta fontolgatom, hogy menhelyről hazaviszek egy kutyust.

Iskolai telefonhasználat pro és kontra

Mai témánk apropóját az adta, amit a minap olvastam a világhálón: a brit iskolákban szigorú ellenőrzési rendszert vezetnek be: az iskolák felelőssége lesz, hogy a diákok ne használhassák a mobiltelefonjukat a tanórákon. Iskolai telefonhasználat pro és kontra.

Ha nem múlik a gyereknél a köhögés…

Téli-télvégi időszakban gyakrabban betegek a gyermekeink, s különösen azok a gyerekek hajlamosak az influenzára, elhúzódó hurutos és/vagy száraz köhögésre, akik közösségbe járnak, azaz bölcsisek, ovisok vagy iskolába járnak, tehát szinte minden csemete.

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon, ami azt jelenti, hogy éhgyomorra indulnak el reggel – állapította meg egy kutatás, melyből sajnos megállapították, hogy három gyerekből egy reggelizés nélkül indul el otthonról az óvodába, iskolába.