Menü

Amikor a szülő és a gyerek közé áll a mobiltelefon…

Az okostelefonok világában a mobilhasználat szervesen a mindennapjaink részévé vált, telefonjainkkal fekszünk és ébredünk. A digitális kor eszközeinek használata életünk szinte minden egyes szegmensére hatással van, a mobiltelefonok például még a gyereknevelésbe is „beleszólnak”.

Az okostelefonok nyújtotta lehetőségek látszólag megkönnyítették életünket, hiszen általuk folyamatosan jelen lehetünk egy digitális közösségben, bármikor elérhetnek minket, és szinte minden helyzetben akár még dolgozhatunk is segítségükkel. Milyen jó, hiszen így akkor is a családom körében lehetek, ha közben válaszolnom kell néhány emailre. Csak hogy, ez egyben azt is jelenti, hogy figyelmünk állandóan megosztva működik, hiába vagyunk fizikailag jelen, ha közben használjuk a telefonunkat nem biztosítjuk gyerekeink számára a kizárólagos figyelmet.

Pedig a gyerekek igénylik a kitüntetett figyelmet, és pontosan érzékelik azt is, ha a szülő csak részben van velük. Ezért ha telefonunk tényleg minden pillanatban birtokolhatja figyelmünk egy részét, a gyerekekben ez bizonyosan hiányérzetet kelt, és megindul a verseny a szülői figyelem eléréséért. Vizsgálatok szerint a szülők többsége fel sem fogja, hogy mobilhasználattal váltotta ki a gyerekekben a figyelemfelkeltő viselkedést, ráadásul ingerülté is válnak. Ez a folyamat egyértelműen rossz irányba sodorja a szülő-gyerek kommunikációt, és egyúttal a kapcsolatot is.

Szülői példamutatás, nevelés és a szülő-gyerek kapcsolat szempontjából is rendkívül fontos lenne, ha tudatosan figyelnénk arra, hogy mindennapjaink során legyenek „okostelefonmentes időszakok”. Vagyis például családi étkezések alkalmával, vagy amikor együttjátszunk gyermekünkkel, figyelmünket ne kaparinthassa meg egyetlen pillanatra sem telefonunk, csak így biztosíthatunk minőségi időt szeretteink számára. 

Fotó:
pixabay.com

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.

Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?