Menü

Egészséges folyadékpótlás dinnyével

A dinnye az egyik legközkedveltebb gyümölcs kis hazánkban. Nem véletlenül, hiszen nagyon egészséges, és arra is kiválóan alkalmas, hogy a nyári melegben növekvő folyadékigényünket pótoljuk vele.

Kis hazánkban a dinnye az egyik legközkedveltebb gyümölcs, nyári fogyasztásának tradíciója – szerencsére – már régóta tart. Noha az egyre egzotikusabb gyümölcsök megjelenésével valamelyest veszített a térhódításából, még mindig szezonális iparág épül a dinnyefogyasztásra. Ez így is van jól, ugyanis a dinnye nagyon egészséges, ráadásul folyadékpótlásnak sem utolsó.

De vajon milyen szempontból szolgálhatja a dinnye az egészségünket? A legtöbben azért kedvelik, mert nagy része vízből áll, így a fogyókúrázóknak sem kell lemondaniuk róla, nyugodt szívvel fogyaszthatják. Ráadásul a dinnye likopint tartalmaz, ami egy olyan antioxidáns, ami segít a rákos megbetegedések megelőzésében.

Nyári gyümölcsi mivoltát nem csak az jellemzi, hogy ebbe az időszakban van szezonja, hanem az is, hogy fogyasztása segít megóvni a bőrünket a nap káros UV sugaraitól. A nagy melegben pedig sokan küszködnek, hogy a szervezetük számára szükséges folyadékmennyiséget biztosítsák. Aki nincs hozzászokva ahhoz, hogy sok vizet, és más egyéb egészséges folyadékot igyon, annak a helyzetét megkönnyítheti a dinnyefogyasztás, amely 90%-os víztartalmával kiválóan ellátja a folyadékpótló szerepet. Mindez gyerekek esetében sem utolsó szempont, akiket még nehezebb rávenni, hogy eleget igyanak.

A dinnye tehát magas víztartalma révén kiválóan tisztítja a szervezetet, méregtelenít, ezért tisztítókúra idején is fogyasztható. Kevésbé ismert pozitív előnye még, hogy lázcsillapító hatással is rendelkezik, így akár nyaralás alatt a gyógyszerek kiegészítéseként is javasolt dinnyét enni. Főleg, hogy ilyen esetben még fontosabb az átlagosnál több folyadék bevitele.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.