Menü

Krumpligombócok ebédre, egyszerűen

Ha szereted a túrógombócot, akkor ezt a receptet is kedvelni fogod! Előnye az előbbihez képest, hogy egyszerűbb és olcsóbb elkészíteni, ráadásul édes és sós ebédként is kiváló lehet.

Nálunk ezt az ételt gránicának hívja a család, de nagyon úgy tűnik, hogy ezzel rendhagyóak vagyunk, mert ez egyáltalán nem általános elnevezés. Mindenesetre ezt az étket nagyon szeretjük, mert mindössze néhány összetevőből áll. Íme a recept:

Végy annyi krumplit, amennyiből a családnak az ebédet készíteni szeretnéd. Mi egy kilót szoktunk felhasználni, de nagy fogyasztással számolunk. Pucold meg a krumplit és mosd meg, majd vágd kis kockákra, engedj rá annyi vizet, hogy éppen ellepje és főzd meg a burgonyát annyira, hogy könnyen törhető állaga legyen, kb. annyira, mint a krumplipürének. Krumplitörővel, nyomóval a fazékban törd össze a burgonyát, a vizet pedig semmiképp se öntsd le róla! Majd adj hozzá fokozatosan annyi lisztet, míg egy nagyon sűrű, gombócozható állagú masszát kapsz. Nyugodtan használjunk teljes kiőrlésű tönkölylisztet, tökéletesen fog működni, és sokkal egészségesebb a finomlisztnél.

Míg a masszánk kihűl (néha keverjük át, mert a krumpli jól tartja a hőt, de amíg forró, nem fogjuk tudni formázni), elkészíthetjük hozzá a prézlit, Pirítsunk olívaolajon zsemlemorzsát, én Norbi Update morzsát szoktam használni, mert ennek alacsonyabb a glikémiás indexe és magasabb a rosttartalma. Majd vizes kézzel formáljunk gombócokat a masszából, és hempergessük meg a pirított morzsában.

Ha édesen szeretnénk enni, akkor a pirított prézlihez keverjünk édesítőt (én a DiaWellness Negyedannyi ugyanannyi édesítőjét használom), valamint vaníliát, és tejföllel tálaljuk. A porcukor kedvelők az édesítőt őröljék meg kávédarálóban, és máris kész az egészséges, nulla kalóriás porcukor-helyettesítő. A sós változathoz készíthetünk pirított hagymát, vagy grillezett zöldségeket is. Sőt, ebben az esetben már a masszát is sózhatjuk-fűszerezhetjük óvatosan még a gombócozás előtt.

Jó étvágyat kívánunk!

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.