Rajtad múlik! Használj kevesebb csomagolóanyagot
- Dátum: 2015.10.23., 21:58
- bevásárlás, csomagolás, csomagolásmentesség, Föld, környezetbarát, környezetvédelem, spórolás
Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a környezetvédelem a nagy cégvezetők, valamint a politikusok felelőssége. Bár rajtuk valóban sok múlik, önámítás elhárítani az egyéni felelősségünket a kérdésben. Minden egyes emberen egyenként is múlik, hogy mennyi hulladékot termelünk.
Sajnos a modern fogyasztói társadalom a szeméttermelés csak növekszik, és észre sem vesszük a szomorú tendenciát. A jelenleg üzemelő szeméttelepek használhatósági időtartama körülbelül az egyharmada annak, amit a megépülésükkor terveztek: ennyivel több a keletkező hulladék mennyisége.
Valamicske fény már pislákol az alagút végén: hazánkban is megnyílt az első csomagolásmentes bolt, ahová kis edénykékkel érkezhetnek a vásárlók, és a bevásárlással ily módon nem keletkezik egyúttal hulladék. Ha viszont nem Budaörs közelében lakunk, ahol ez a kiváló kezdeményezésű, nyugati mintán alapuló bolt üzemel, akkor próbáljuk megtenni saját magunktól, amit lehet. Most induló cikksorozatunkban hétről hétre olyan tippeket adunk, amiket bármelyikünk könnyedén megvalósíthat a saját háztartásában.
Első körben a bevásárlás témakörét tárgyaljuk, ugyanis gyakori, hogy az otthonunkban halmozzuk a zacskókat, bevásárlótáskákat, s noha már férni sem lehet tőlük, mindig újabbakat használunk minden egyes vásárlásnál. A tudatosabban igyekvők is sok esetben odáig jutnak, hogy környezetbarátnak hívott táskákat választanak inkább a pénztárnál.
A rossz hír az, hogy a környezetbarát-lebomló szatyornak hívott termék valójában kisebbfajta ámítás, ezt tudják azok, akik már megfigyelték ezeknek a termékeknek a lebomlását: nem eltűnik, hanem apróbb darabokra foszlik az anyag, ráadásul annak a legyártása is energiába került, így ebből mindig újabbat vásárolni nem jelent valódi környezetvédelmet.
Nos, akkor mit tehetünk? Minden bevásárlásnál vigyünk magunkkal kosarat, vagy vászonszatyrot. Így nem kell a pénztárnál vásárolni újabbakat (ez ráadásul pénzkidobás is). A zacskókat pedig minden esetben hasznosítsuk újra! Ha kell, rázzuk, vagy mossuk ki őket, egyébként nagyanyáink is így csinálták. Különösen ügyeljünk arra, hogy zöldség- és gyümölcsvásárláskor, vagy péksütemény megvételekor legyen nálunk sok zacskó. Az interneten található kiváló ötlet szerint régi pólókból néhány mozdulatsorral varrhatunk zöldségvásárláshoz használható, mosható kis táskákat.
Mivel ez a szemlélet még (sajnálatos módon) hazánkban nem elterjedt, ne lepődjünk meg, ha először furcsán néznek ránk. Az eladók egyáltalán nincsenek hozzászokva a környezettudatos vásárlókhoz, ez azonban ne tántorítson el minket. Reméljük, hogy idővel a környezetbarát vásárlás nem számít kuriózumnak.
Jövő héten további környezetvédelmi és csomagolásspóroló ötlettel jelentkezünk.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.