Odafigyeléssel vásároljunk bolti kenyeret
- Dátum: 2015.11.05., 09:29
- barna kenyér, egészséges, fehérliszt, finomliszt, kenyér, pékáru, pékség, teljes kiőrlésű
A kenyér alapélelmiszer a magyar háztartásokban. Ha egészségesebben szeretnénk táplálkozni, akkor elsődleges, hogy jó összetevőket tartalmazó kenyeret, vagy péksüteményeket fogyasszunk. Nincs egyszerű dolgunk, ha mindezeket a boltban szeretnénk megvásárolni. Noha sok élelmiszeren megtaláljuk az összetevőket, más a helyzet a kenyereknél és pékáruknál, ahol a legtöbb esetben fogalmunk sincs a pontos beltartalomról.
Ráadásul a gyártók már felismerték az igények lassú, de biztos megváltozását, miszerint több „barna, teljes kiőrlésű”, és hasonló, egészséges összetételt sugalló jelzővel ellátott termék fogy a boltok, pékségek polcairól. Csakhogy ezek a jelzők gyakran pontatlanok, és nem is olyan egészséges az adott áru, mint amit ránézésre gondolnánk. Noha van jogszabályi kötelezettség arra vonatkozóan, hogy milyen arányban kell tartalmaznia az árunak pl. teljes kiőrlésű lisztet ahhoz, hogy ennek kiáltsák ki a kenyeret, ezt igen ritkán ellenőrzik. A másik nehézség, hogy a jogszabály nem is olyan szigorú, és ezek a termékek bőven tartalmazhatnak fehér finomított lisztet is.
Mit tehetünk hát? Például olyan terméket válasszunk, amelyen szerepelnek az összetevők. Az egészséges terméket propagáló, lelkiismeretes gyártók ugyanis feltüntetik mind az összetevőket, mind a kalória- és szénhidráttartalmat a terméken, felismerve, hogy ezt egyre több vásárló igényli. Továbbá olvassuk is el alaposan az összetevőlistát olyan szemmel, hogy azokat arány szerint tüntetik fel a listán: amiből a legtöbb van a termékben, az szerepel legelöl. Ha például első helyen van a búzaliszt, búzafinomliszt, akkor nem valószínű, hogy túlzottan egészséges lenne az adott áru. Manapság már egyes áruházláncok a pékáruk polcain feltüntetik az összetevőket, vagy a lelkiismeretesebb pékségek honlapján is tudunk tájékozódni egyenként a termékek összetevőiről, kalória- és szénhidráttartalmáról is.
Aki szokott otthon kenyeret sütni, és sokféle összetevőt próbálgatott már, az tudja, hogy a fehérliszthez elég egyhatodnyi arányban búzakorpát adni, és a kenyér külsőre máris olyan, mint a boltokban a barna, vagy teljes kiőrlésű kenyérnek hirdetett termékek. Ha szeretnénk megelőzni a cukorbetegséget, valamint az elhízást, akkor érdemes tehát nagyobb odafigyeléssel vásárolnunk!
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?
A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.