Menü

A túlsúly lelki háttere

A túlsúly nem egyszerűen egészségügyi probléma: a mögötte álló lelki okok jelentősek, és azok kezelése nélkül igen nehéz tartós sikert elérni. Sőt, ezek a problémák akár teljes mértékben megakadályozhatják a fogyást. Érdemes tanulmányozni az erről szóló szakirodalmat.

A Nyitott Akadémia gondozásában nemrégiben jelent meg Lukács Liza pszichológusnő könyve Az éhes lélek gyógyítása címmel. A könyvet mindenkinek javasoljuk, akár újévi fogadalma volt a fogyás, akár régebbi projekt az életében a fogyókúra, de akkor is érdekes, ha a családban van túlsúlyos személy. Ahogy azt a könyvből megtudhatjuk, a túlsúly kezeléséhez komplex szemlélet szükséges. Nem elég csupán a különböző diéták és mozgásformák világában eligazodni, a lelki problémákat is kezelni kell. A fogyással egyidejűleg ugyanis a túlsúllyal együtt járó önértékelési zavar nem szűnik meg! Sok hajdanán kövér ember nyilatkozik úgy: a teste már megváltozott, de ő lélekben még mindig egy elhanyagolt, vagy lenézett, túlsúllyal küzdő ember. Ennek az oka egyértelmű: hiába mutat már mást a tükör, hiába gyógyul a test, ha a lélek nem változik vele együtt.

Az önértékelési problémával küzdő embernél eleve fennáll a kockázat, hogy kétségbeesésében követhetetlen diétákkal próbál meg megszabadulni a súlyfeleslegtől. Minél előbb szeretne elérni minél látványosabb eredményt, csakhogy ez több veszélyt is rejt magában. Egyrészt nagyobb a kockázat a kudarcra, hiszen önsanyargató diétákat nagyon nehéz hosszú távon betartani. Nem csupán az akarat hiánya miatt - sok esetben a test is közbeszól az ésszerűtlen táplálkozás esetén. Másrészt az éhezéssel gyakorta éppen az ellentétes reakciót válthatjuk ki a testünkből: az fogyás helyett raktározni kezd, mintha vészhelyzetet érzékelne - és nem is tévesen.

Ennél még mélyebben húzódó, döbbenetes és elgondolkodtató esettanulmányt olvashatunk Irvin D. Yalom világhírű pszichiáter Szerelemhóhér c. könyvében, a 3. "A kövér hölgy" című fejezetben. [Figyelem, a bekezdés további része cselekményleírást tartalmaz!] A történetben szereplő Betty jelentős túlsúllyal küzd, olyan mértékben, hogy a látvány még a szakember számára is visszatetsző. Ennek ellenére idővel, szépen lassan összehangolódik páciensével, aki - mint a kezelés végén kiderül, érzékeli terapeutája távolságtartását. Mégis a kliense marad, s hogy miért? Egyrészt mert már megszokta, hogy a kövéreket az emberek nem ölelik a keblükre, másrészt ő maga is undorodik a kövér emberektől, a saját túlsúlya ellenére, így megérti pszichiátere hozzáállását. Betty a terápia kezdetén gyakorlatilag maszkot visel, és vajmi keveset árul el a valós énjéről, a belső lelkiállapotáról. Yalom azonban nem hiába lett híres szakember: szép lassan lehámozza róla az álarcot, alatta pedig egy, az apja elvesztése óta halálfélelemmel küzdő nőt talál. Kiderül, hogy az apja rákos volt, és a problémái fogyással kezdődtek, így Betty a túlsúlyt noha gyűlölte, mégis az életre való garanciának tekintette tudat alatt. Persze ez egy oximoron, hiszen mennyire nevezhető életnek, hogy Bettynek a súlyproblémája miatt soha nem volt testi kapcsolata? A terápia pedig nem hiábavaló, az úton haladva a lelki okok feltárulásával a kliens is megszabadul a túlsúlyától.

Nem ritka, hogy a súlytöbblet egyfajta védekező mechanizmus, erre Lukács Liza is rámutat a könyvében. Azért kell azt komplex problémaként kezelni, mert köze lehet hozzá a munkahelynek, a párkapcsolatnak, a családi háttérnek is.

Akkor igazán sikeres és lehetséges a fogyás, ha megtaláljuk és kezeljük a probléma gyökerét, és az abból fakadó jelenlegi rossz viselkedés- és gondolkodásmintákat, tudat alatti blokkokat is.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?