Menü

Tudod, hogy mit eszel? - az emulgeálószerről

Az ipari körülmények között előállított ételekben sok olyan mesterséges adalékanyag található, amelyről azt sem tudjuk, micsoda. Hiába próbálunk tudatos vásárlók lenni, és megvásárlás előtt elolvasni az élelmiszerek címkéjét, ha közben nem tudjuk, hogy mit jelentenek a különböző adalékanyagok, amelyek a legtöbb bolti termékben megtalálhatóak. Tartson velünk a következő hetekben, ha szeretne tudatosabb, és főleg egészségesebb vásárló lenni! Most induló cikksorozatunkban utánajárunk, hogy melyik adalékanyag pontosan mit takar, miért alkalmazzák, és vajon veszélyes-e a fogyasztása.

Első körben az emulgeálószert helyezzük górcső alá: vajon mit takar ez a furcsa elnevezésű adalékanyag, és miért teszik az ételeinkbe? Az emulgeálószerek a víz és az olaj keveredését szolgálják, és ezt a hatást hosszú távon biztosítják. Tehát javítják az ételeink állagát. Kérdés, hogy ez jó-e nekünk...

Sajnos a kevésbé tudatos fogyasztónak elvárása is, hogy a megvásárolt élelmiszer sokáig tartós legyen, az állaga pedig kívánatos maradjon, pontosan annyira, mint vásárláskor. Igen ám, de ennek ára van, és mindehhez nem csupán tartósítószert kell használni, hanem más egyéb adalékanyagokat is - mint például az emulgeálószert. A legnehezebb sok E-betűs adalék esetén, hogy azok nagyrészének valódi hatásmechanizmusa nem ismert, vagy maguk a gyártó cégek végeztek kutatásokat, akiktől nyilván kevésbé várhatunk objektivitást, hiszen a profitszerzés az első számú cél.

Ez a helyzet az emulgeálószerek esetén is. Az már biztosnak mondható, hogy ez az adalékanyag bélproblémákhoz és allergiához vezet. Mindezt az okozza, hogy az emulgeálószerek megváltoztatják a belek hasznos baktériumflóráját, és a belfelület módosulásával az átjárhatóbb, érzékenyebb és fogékonyabb az allergén, szennyező anyagok számára. Lefordítva tehát úgy lehet ezt elképzelni, hogy a belek védekező- és szűrőképessége csökken.

Talán nem véletlen, hogy épp az emulgeálószerek elterjedésével egyidőben kezdtek el elterjedni a bélgyulladásos megbetegedések, mint a Chron-betegség, továbbá a vastagbélrákos betegek száma is növekszik. Noha vélhetően ennek a problémának a hátterében egy komplex folyamat áll, és nem egyedül az emulgeálószerek a felelősök, talán ezek után jogos azt állítani, hogy érdemes inkább kerülni, mint kultiválni az olyan élelmiszereket, amelyek emulgeálószereket tartalmaznak.

További rossz hír, hogy az állatkísérletek szerint az emulgeálószerek fogyasztása elhízáshoz vezet. Vélhetően az okozza a problémát, hogy az anyagcserét lassítja, rontja a gyomorba, vagy a bélrendszerbe jutva. Így azok számára, akik nem tudnak fogyni, vagy csak nehezen, mindenképp érdemes kerülni az olyan ételeket, amikben megtalálható ez az adalékanyag.

Végül pedig a kérdés, hogy általában mely élelmiszerekben található meg az emulgeálószer, mikor érdemes figyelnünk rá? Használják általában majonézek, szószok, fagylaltok, margarinok esetén.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?

A szinten tartó alkoholbeteg

Mielőtt még az alkoholizmus szintjeivel kezdünk el foglalkozni, a toleranciaszint kérdésköréről kell ejtenünk néhány szót. Toleranciaszintnek nevezzük az alkohollal kapcsolatos tűrőképességet, vagyis azt, hogy mennyi alkoholt tudunk egyszerre elfogyasztani különösebb probléma nélkül.

Alkoholmentes üdítők, mint belépő drog

Mindenki tudja, hogy a cukros üdítők rosszak, mert túl sok bennük a cukor – a kólában, energiaitalokban ráadásul sok sav és koffein is van –. A gyümölcslevek jelentős része is sok hozzáadott cukrot tartalmaz, a mesterséges édesítőkből-ízesítőkből készített löttyökről ne is beszéljünk. Ezekhez képest sokkal jobb választásnak tűnhet az alkoholmentes sör, citromos, meggyes ízben, amit lehet inni a nyári melegben. De biztosan olyan jó választás ez?

A nátrium-glutamát egészségre gyakorolt hatásai

A nátrium-glutamát, röviden MSG vagy E621 a világon legnagyobb mennyiségben használt ízfokozó adalékanyag, melyet az élelmiszeripar előszeretettel tesz bele a lehető legváltozatosabb ételekbe, a levesektől kezdve a sajton és a paradicsomszószon keresztül a húsfélékig. Kicsi az esélye annak, hogy egyáltalán nem fogyasztottunk MSG-t az elmúlt huszonnégy órában.