Utolsó pillanat: ültess bokrokat!
- Dátum: 2016.02.22., 11:36
- bokor, kert, kertészkedés, kerti munka, környezet, növény, oxigén, ültetés
Hivatalosan a január a legkedvezőbb hónap a bokrok ültetéséhez. Azonban még mindig nem késő tevékenykedni egy kicsit a kertben, ha "zöldíteni" szeretnénk. Igaz, igyekeznünk kell, ha már ebben az évben látni szeretnénk, ahogy sarjadnak az ültetvényeink.
De hogy miért is érdemes bokrokat ültetni? A természetkedvelőknek ezt talán nem kell magyarázni, de mindenképp érdemes minél több növénnyel körülvenni magunkat, főleg ha családi házban élünk, és megtehetjük, hogy kertészkedünk az udvaron.
Elsősorban az egészségi előnyöket érdemes figyelembe venni: ahol sok fa és bokor van, ott jóval több az oxigén. Ráadásul rengeteg port fognak meg ezek a növények, sőt a magasabb bokrok hangszigetelés szempontjából sem utolsók. Ha pedig csak elbújni szeretnénk a szomszédok elől, akkor is kellemesebb látvány, mint egy nagy beton-, vagy téglafal. Sokan azért választják az utóbbi megoldást, mert a bokrok télen nem takarnak. Nos, ez igaz, de akkor nem is igen tartózkodunk az udvaron, ezt se felejtsük el!
No és hogy milyen módon ültessünk bokrokat? A jó hír az, hogy ezzel még a kezdő kertészkedők is meg tudnak birkózni. Gyűjtsünk 30-40 centis ágakat olyan bokrokról, amiket ültetni szeretnénk, és alkalmasak rá, hogy oldalhajtásról szaporítsuk őket. Akár szomszédoktól, vagy óvatosan vigyázva az eredeti növényre, a természetből is szerezhetünk ilyesmit, természetesen csak akkor, ha a terület ezt megengedi. Fúrjunk egy nem sokkal nagyobb lyukat a földbe, mint az ültetvényünk, és a szűk lyukba helyezzük el a növényt oly módon, hogy a hajtás nagyobb része a földben legyen. Lehetőleg puha helyeket keressünk, ahová könnyebb szűk lyukat fúrni, a növény számára is ez a kedvező környezet. Akár homokos, vagy legalábbis homokkal kevert talaj is lehet. Majd óvatosan, figyelve a növényre ültessük el, nehogy eltörjön, megsérüljön. A végén pedig öntözzük meg, de úgy, hogy a növény azért stabilan a helyén maradjon.
Szép környezetet, jó kertészkedést kívánunk!
Hűsítő nyári gyógynövények

A gyógynövények sokasága elérhető akár egy szépen kialakított, parkosított kertben is, vagy a konyhakertben, többet használhatunk a nyári melegben is.
Komposztálás – a természet körforgása otthon

A komposztálás nem csupán egy zöld hóbort – valójában az egyik legegyszerűbb és leghasznosabb módja annak, hogy csökkentsük a háztartási hulladék mennyiségét, miközben értékes tápanyagot adunk vissza a természetnek.
Medencetisztítás és karbantartás: Így őrizd meg a víz tisztaságát egész szezonban

A kerti medence nyáron a pihenés egyik legjobb formája, de ahhoz, hogy mindig tiszta, higiénikus és élvezhető legyen, rendszeres karbantartásra van szükség. Az alábbiakban bemutatjuk a legfontosabb lépéseket, eszközöket és tanácsokat a medencetisztítás hatékony elvégzéséhez.
Zero waste: törekvés egy tisztább jövő felé

A modern világ elképesztő ütemű fejlődése és a fogyasztási szokásai hatalmas mennyiségű hulladékot termelnek. Szinte mindent eláraszt a szemét: a rengeteg visszamaradt PET-palack, a fesztiválok után maradó szeméthegyek éppen csak a felszínét mutatják egy mélyen gyökerező problémának. Túlzó vásárlási szokások, élelmiszer felhalmozás, a termelés határainak figyelmen kívül hagyása – ezek mind olyan jelenségek, amiket tudatossággal el lehetne kerülni.
A hulladék kérdése – kihívás és lehetőség egyszerre

A hulladékkezelés napjaink egyik legégetőbb környezeti problémája, amely nemcsak a városainkat és vidékeinket érinti, hanem globális kihívást is jelent.