Kutya-szempontból alul-kulturált ország vagyunk
- Dátum: 2016.03.26., 07:31
- állat, állattartás, eb, kultúra, kutya, kutyabarát, menhely, tenyésztés, törzskönyv
Az állattartás módján is jól lemérhető egy ország kultúrája. A kutyákhoz való hozzáállásban is megmutatkozik: jócskán van még hová fejlődnünk.
Olaszország és Svájc – kettő azok közül a nyugati országok közül, amelyek teljes természetességgel tudnak együtt élni a kutyákkal. Minden boltba, üzletbe bemehetnek az ebek mérettől függetlenül – akár az élelmiszerboltokba is. Kávézók, éttermek, szálláshelyek teljes természetességgel fogadják a kutyákat, a reptéren szintén segítőkészek, Olaszországban pedig még kutyás tengerparti strandokat is találunk, ahol az állatoknak fekhelyek, valamint agility-pálya áll rendelkezésre. Arra is láthattunk példát, hogy a kórházban ott lehetett a kutya, hogy segítse gazdája gyógyulási folyamatát.
Ezzel szemben mi a helyzet Magyarországon? A Balaton teljes területén tilos kutyát vinni a vízbe. Persze vannak helyek, ahol mégis fürdetnek a gazdik, de hivatalosan ez illegális. Alig akad üzlet, ahová a kedvencek is bemehetnek, sőt az InterCity vonatról teljesen letiltották a kutyákat (Svájcban pl. ingyen utazhatnak). Sokan a hatósági szabályozásokra fogják az elutasító hozzáállást, pedig ez nem helytálló: az ÁNTSZ pl. azt mondja, az üzlet tulajdonosának jogköre eldönteni, hogy a kutya bemehet-e a boltba, vagy sem, és ez a rendelkezés az élelmiszert árusító üzletek esetén is érvényes.
Noha találkozhatunk egy-két jó kezdeményezéssel, mint pl. a budapesti Allee Bevásárlóközpont kutyabaráttá tétele, ez még mindig igen ritka. Sajnos a negatív hozzáállás a gyakoribb. Ennek oka a legtöbb esetben a félelem, méghozzá igencsak alaptalanul.
Néhány kiragadott példával támasztják alá az elutasító szemléletet, amit a híradóban látni, pedig ez ugyanolyan, mintha nem ülnénk autóba, hiszen az esti híradóban mindig beszámolnak néhány balesetről.
A fennálló szemléletet hazánkban azzal is indokolják, hogy itt maga az állattartás is felelőtlenebb, mint a példázott nyugaton. Ebben valóban sok igazság van, hisz az emberek jó része a kutyákat egyáltalán nem társként, csupán úgymond „kellékként” kezeli. Azt viszont elfelejtik, hogy nem is ezen hozzáállásukat igénye a kutyát magukkal vinni. Továbbá talán felelősségteljesebb szemlélet kezdene elterjedni egy elfogadóbb környezetben.
Az alulról jövő kezdeményezéseket az ismertetett indokokkal hamar leszerelik, már ahol egyáltalán méltatják rövid figyelemre, de a felülről jövő rendelkezések sem támogatják a helyzet javulását. Hiszen az új jogszabályi környezet szerint mindössze a magyar kutyafajták kaphatnak törzskönyvet.
Sajnos az állatvédők tudják, ez rengeteget ront az egyébként is súlyos helyzeten: a menhelyek telítettek, és rengeteg a kutyaszaporító – sokan maguk sem tudnak róla információhiány miatt, hogy a tenyésztés jóval nagyobb szakmai rálátást és hozzáállást igénylő feladat. Így azonban még inkább összeolvadnak a szaporítók, akik tenyésztőknek vallják magukat mindenféle háttér és ismeret nélkül csupán a két kutya „összeeresztésével” mindenféle körültekintés nélkül.
Pedig az igény biztos, hogy jelentkezik, sok kedvencet tartó hördült fel a vasút említett tiltó szabályozásakor. Demény, a híres vizslablogger pedig sztár lett, akinek a facebook-on 50 ezer követője van, gazdájának két könyve jelent meg, és sok újságban is szerepelt. Számos példa van, amikor igényes állattartók szenvednek a tiltó szabályozások miatt, hiszen úgy vélik, kutyájukat nem biztonságos mondjuk egy üzlet előtt hagyni, amíg vásárolnak, vagy szívesen magukkal vinnék, de mindezt nem tehetik meg. S miért? A kultúra, az eltúlzó negatív hozzáállás és a félelem miatt. Ideje változtatni, és példát venni a pozitívabb szemléletű országokról!
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Hogyan maradjunk tudatosak Black Friday idején?
Közeledik a Black Friday akciók időszaka, azonban érdemes odafigyelni néhány dologra ezzel kapcsolatban. Ha tudatosan elkerüljük a reklámok manipulációját, és megteszünk pár egyszerű lépést, akkor könnyen hozzájuthatunk jó áron a karácsonyi ajándékainkhoz!
Miért fontos az alvás?
Számtalan kutató keresi a választ nap mint nap az alvás hatásaira, és ugyan egyre többet tudnak róla, még mindig feltérképezetlen terület az alvás csodája. Miért létfontosságú tevékenység?
Mit kell tudni a jojobáról?
A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.
Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?
Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!