Menü

Kenyérrevaló az erdőből

Tele van az erdő-mező ízletes finomsággal, és még csak nem is tudunk róla. Pedig milyen finom a szendvicskrém, amelyet egyenesen a természet kínál nekünk tálcán! Ettél már zamatos turbolyát...?

Kevesen ismerik ezt a kedves növényt, amely éppen most virágzik a természetben, vagy akár a kertünkben árnyékos-félárnyékos helyeken. Az orrunk segíteni fog a felismerésben: levelei a petrezselyemhez hasonlítanak, és azok jellegzetes, negróra emlékeztető illata vezet minket. Sokan félnek szedni, nehogy összekeverjék látszólagos tévesztőpárjával, a murokkal, pedig csak a turbolya illata ilyen kellemes és markáns.

Az illat azért ne tévesszen meg minket: negrócukorka helyett egy markáns, fűszeres növénnyel van dolgunk, amely a szendvicskrém fantasztikus fűszeralapanyaga, de más ételekhez adva is isteni finom. Leveseket, önteteket, főzelékeket is feldobhatunk vele. No de hogyan is készül belőle a feledhetetlen ízű kenyérkence...?

Aprítsunk hagymát, kókuszolajon üvegesre pároljuk, majd adjunk hozzá kockára vágott almát és himalája sót. Ha az alma megpuhult, akkor tegyük turmixgépbe a feldarabolt zamatos turbolyával együtt. A hozzávalókat nem érdemes méregetni, ezekkel az összetevőkkel mindenképp jó ízeket kapunk, és mindenhogy kicsit más jellegű krémet kapunk, ahogy változnak a hozzávalók arányai. Pirított, rostos tönkölykenyérrel a legfinomabb! A kókuszolaj jellegzetessége révén ha hideg a "szendvicskrémünk", akkor zsíros állagot, ha pedig meleg-szobahőmérsékletű, akkor olajosat fogunk kapni. Mindegyik formában nagyon finom és jellegzetes.

A turbolyát már csak azért is érdemes fogyasztani, mert tisztítja a légutakat, segít a hangszálak erősítésében és a légzés könnyítésében. A legtöbb hatóanyagot virágzás előtt tartalmazza, de bármikor nagyon finom fűszeres ennivaló. Frissen érdemes felhasználni, szárítva már nem érvényesülnek az ízei. A lefagyasztással viszont próbálkozhatunk, ugyanúgy, ahogy a petrezselyemnél is.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.