Menü

A napozás alapszabályai

A napsugárzás káros hatásait rendkívül széleskörben taglalják a legkülönbözőbb fórumokon. Kijelenthetjük, hogy a napozás egészségügyi kockázatairól már szinte mindenki hallott, más kérdés, hogy mennyire vesszük figyelembe a megismert információkat.

A napozás elleni kampány nagyon fontos, hiszen az UV-sugarak egészségkárosító hatása ma már nem elvitatható. De ez mégsem jelenti azt, hogy napra egyáltalán nem mehetünk, és hogy bőrünket hófehér állapotban kell megőriznünk.

Ha szeretjük a napot, ha szeretnénk, hogy bőrünk barna legyen, vagy ha eleve életvitelünkből adódóan nehezen kerülhetjük csak el a napsugárzást, a legfontosabb alapszabályok betartásával jelentősen csökkenthetjük a napozás egészségkárosító hatását.

A legtöbbször emlegetett, leginkább ismert figyelmeztetés, hogy 11 és 15 óra között a legkockázatosabb a napon való tartózkodás. A napvédő krémek használata mindenképpen ajánlott, és az sem mindegy, hogy hogyan. A legtöbben ma már használnak valamilyen védőkrémet, ha napra mennek, de sokan nem tudják, hogy minimum 20 perc kell a legtöbb naptejnek ahhoz, hogy védőhatását kifejtse. És az is fontos, hogy ne felejtsük el ismételni a napozószer felvitelét! Az is jellemző, hogy a napozótermékeket csak kifejezetten napozáskor, strandolás alkalmával használjuk, pedig kinti munkavégzésnél, sétánál is fontos lenne a fedetlen bőrfelületek védelme. Nemcsak a leégés kockázatos, az UV-sugarak káros hatása egyébként is fennáll.

Anyajegyeinket különös tekintettel védjük a napsugárzástól, nagyobb védő faktorú krémek alkalmazásával, vagy pedig fedjük le őket például ragtapasszal. Ezenkívül ne csak bőrünkre, hanem szemünk és fejünk védelmére is figyeljünk oda!

A napozást követő bőrápolásra is érdemes gondot fordítani, amivel elősegíthetjük a sejtregenerációt. Használjunk hidratáló hatású, C-vitamin tartalmú krémeket, és ne feledkezzünk meg a fokozott folyadékpótlásról sem.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.