Menü

A hírességek kutyás futással figyelmeztettek a szívférgességre

Sarka Kata, Szabó Zsófi, Katus Attila, Nyári Dia, Nagy Alexa és Tornóczky Anita saját egészségük mellett négylábú barátjuk jóllétére is ügyelnek. A felelős gazdik közös futást szerveztek egymással és kutyusaikkal a Városmajorban, hogy így figyelmeztessenek minden ebtartót a szívférgességre - a szúnyogok terjesztette betegség ugyanis halálos veszéllyel fenyegeti a házi kedvenceket. A nevezett fertőzés hazánkban is egyre gyakrabban fordul elő. A kifejlett férgek a 30 centiméter hosszúságot is elérhetik, és akár 7-10 évig is élősködhetnek a kutya szervezetében. A szívférgesség terjedését azonban a megfelelő eszközökkel meg lehet állítani!

Tornóczky Anita élete évek óta az állatvédelemről szól, és munkája során a szívférgességgel is találkozott már. „A betegség régebben csak a mediterrán országokban volt jellemző, és az utazás során kaphatták el a kutyusok a szúnyogok terjesztette fertőzést. Sajnos már hazánkban is egyre gyakrabban előfordul a szívférgesség, amely a kedvencek halálát is okozhatja, ezért nagyon fontos, hogy felhívjuk rá a figyelmet. Emellett ki kell hangsúlyozni a megelőzés fontosságát is” – mondta Anita, aki Sarka Katával, Szabó Zsófival, Katus Attilával, Nyári Diával és Nagy Alexával állt rajthoz.

Sarka Kata Millával, a pihe-puha szőrű törpeuszkárral érkezett – a kiskutya még gazdáját is megelőzte a futás alatt, és elsőként ért célba. „Tavaly hallottam először a szívférgességről, és azóta nagyon figyelünk: a szúnyogok ellen cseppekkel védjük a kutyusokat. A másik kedvencünket, Tarát otthon hagytam, mivel ő nem szeret futni, inkább a játékaiért küzd Millával. Egyébként nagyon jól kijönnek egymással” - árulta el nevetve Kata, akinek kutyusa szoros barátságot ápol Szabó Zsófi kedvencével.

„Gyémántra családtagként tekintek, szinte mindent együtt csinálunk, és ahová csak lehet, viszem magammal. Az egészsége nagyon fontos számomra, ezért el fogom vinni szívférgesség szűrésre is, hogy megtudjam, nem fertőzték-e meg őt a szúnyogok” - mondta Zsófi, aki Nyári Diával és kutyusával, Phoebe-vel együtt ért a célba. A kis Jack Russel-terrier egyébként nagyon edzett, mert rendszeresen fut gazdijával. „Igyekszem őt sokféle kutyás programra magammal vinni, és szerencsére mindig nagyon jól viselkedik. Ezt a figyelemfelkeltő akciót nagyon jó ötletnek tartom, mivel kevesen hallottak még a szívférgességről, ami egy súlyos betegség, viszont megelőző kezeléssel el lehet kerülni” – mondta Dia.

Nagy Alexa kis fehér máltai selyemszőrű kutyusa ugyan már majdnem tíz éves, ezért kevésbé aktív, de ő is hősiesen teljesítette a távot a többiekkel együtt. Sőt, megelőzte Katus Attilát, aki egy barátja csöppnyi kutyusát hozta magával. „A németjuhász kutyáim most vidéken vannak, ezért Dolcsit hoztam magammal, akivel nagyon jóban vagyunk. Ő egy igazi szobakutya, ezért a futás elején kicsit földbe gyökerezett a lába, de a végére belejött, és egészen feloldódott” – mesélte Attila, akinek a többiekhez hasonlóan szívügye a kutyák szívének egészsége, ezért még az utolsó helyezést is mosolyogva viselte.

Tartsuk távol az élősködőket az ebtől

A vizsgálatok szerint hazánkban három szúnyog faj is hordozhatja a szívféreg lárváit, amelyek az esősebb és melegebb idő beköszöntével már megkezdték inváziójukat. A korábban főleg mediterrán területeken előforduló szívférgesség ma már Magyarországon is gyorsan terjed: a vizek mellett, az észak-keleti, déli régióban, Budapesten és környékén, valamint az észak-dunántúli megyékben gyakoribb. „Rácseppentő termék” – amelyet az eb bőrén kell alkalmazni – rendszeres használatával a szúnyogokat el lehet riasztani, ezzel megakadályozva a vérszívást és megelőzve a betegséget.

Alkalmazzunk gyógyszeres megelőző kezelést

Az élősködők távol tartása mellett érdemes megelőző kezelést is alkalmazni a házi kedvenceken: a beadandó gyógyszer az állat szervezetében lévő féreg lárvákat pusztítja el. Az egészség további fenntartása érdekében a rendszeres szúnyogcsípés és a lárva elleni együttes kezelés javasolt.

Menjünk el szívférgesség szűrésre

Mivel a betegség a kedvencekre nézve halálos lehet, ezért nem szabad várni a tünetek - fáradékonyság, keringési-, légzőszervi- és szívpanaszok - jelentkezéséig. A megelőzés mellett érdemes rendszeresen meggyőződni a kutya egészségéről - fiatal kedvencnél félévente, később évente érdemes elvégeztetni egy gyors vérvizsgálatot az állatorvosnál. Fertőzöttség esetén így még időben el lehet kezdeni a megfelelő kezelést.

Gyógyíttassuk a betegséget

Amennyiben a kutya szívférges, akkor életveszélyben van! A gyógyszeres kezelés kockázatos és költséges: akár tizenötször is drágább lehet, mint a megelőzés. Ráadásul, előrehaladott állapot esetén előfordulhat, hogy az állatorvos nem is jár sikerrel. Különböző műtéti megoldások is léteznek már, amelyek során az akár 30 centimétert is elérő férgeket eltávolítja az állatorvos a tüdő nagyobb ereiből és a szívből, ám a későn diagnosztizált kutyusoknak szinte semmi esélyük sincs a gyógyulásra.

Legyen szívügyünk a kutyák szívének egészsége és alkalmazzuk a megelőző kezeléseket!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.