Óvintézkedések kánikula idejére
Az időjósok sok helyütt hangoztatták, hogy 2016-ban változékony időjárású nyárra számíthatunk. Ennek okán a hirtelen jött melegre úgy tűnik, nem készültünk fel megfelelően, a kánikula pedig sokakat megvisel. Vigyázzunk magunkra, valamint a gyerekekre! Íme néhány hasznos tipp a forró nyári napokra, amiket érdemes megfogadni.
Figyeljünk oda testünk jelzéseire
Sokan azért lesznek rosszul, mert nem veszik figyelembe a figyelmeztető jeleket. Lehet, hogy eddig jól bírtuk a hőséget, de ez nem azt jelenti, hogy most sem visel meg minket a magas hőmérséklet, az erős páratartalom, vagy a tűző napfény. Ha nehezen vesszük a levegőt, vérnyomásunk, pulzusunk, szívverésünk változik, érezzük, hogy a testünk, vagy a tarkónk, fejtetőnk forró, akkor mindenképp cselekedjünk, és hűtsük magunkat!
Ha elindulunk otthonról...
Mindenképpen legyen nálunk kalap, sültös sapka, vagy kendő, ami óvja a fejünket a tűző napsütéstől. Szükség esetén be is vizezhetjük egy kicsit - na nem a fejünket, hanem a fejfedőt, de ehhez sem árt a kellő elővigyázatosság: ne tegyük a felforrósodott fejünket hideg víz alá, és a fejfedőt is csak nedvesen, de pedig vizesen tartsuk. Kirándulások, túrák, hosszabb séták alkalmával tegyünk vizes törülközőt a nyakunkba, ami szintén megfelelő hűtést biztosít. Legyen a táskánkban, vagy autónkban naptej, hiszen még egy szimpla séta közben is leéghet a bőrünk, érdemes megelőzni a napokon át tartó szenvedést a leégés miatt.
Hűsítés házon belül
Otthon amennyire csak tudunk, sötétítsünk be napközben, hogy kizárjuk a meleget. Persze ha átforrósodnak a falak, akkor ez is csak részleges megoldás. Mindenképpen éjszaka, és ne napközben szellőztessünk. A ventillátort tehetjük az ablakba is este, éjszaka, vagy hajnalban, hogy jobban keringessük a hűvös levegőt. Sok helyütt olvashatjuk, hogy inkább forró, mintsem hideg italt igyunk - ezzel azért óvatosan bánjuk. Kipróbálhatjuk, de van, akinél ez nem válik be. Vegyünk hűsítő zuhanyt, vagy legalább a csuklónkat, arcunkat öblítsük le hideg vízzel. Tehetünk magunkra hideg vizes, vagy jeges pakolásokat, ha a lakást nem lehet hűvösen tartani, de azért vigyázzunk, nehogy túlhűtsünk egy-egy területet - furcsa mód ilyenkor lehet a legjobban megfázni. Ha családi házban élünk, akkor könnyebb a dolgunk, hiszen ez kevésbé melegszik fel, mint például egy panellakás. A betonos, vagy térkövezett területeket hűthetjük locsolással, és egy kisebb lavórban is hűthetjük magunkat. Bárkinek megoldás lehet a hűsítő lábfürdő, de ezzel is okosan bánjunk, nehogy meghűlés legyen a vége.
Vigyázzunk a gyerekekre!
A kisebbekre méginkább fontos odafigyelni, ők ugyanis hajlamosak kevésbé érzékelni a hőséget, játék, időtöltés közben kevésbé veszik észre a veszélyeztető meleget. Kirándulás, udvari játék, strandolás közben pedig könnyen napszúrást kaphatnak. Mindenképp fontos a gyerekek napvédelme - lehetőség szerint természetes összetevőkből álló naptejekkel, valamint rájuk is adjunk fejfedőt, és figyeljünk oda, hogy mennyi időt töltenek árnyékon kívül. A babákra még inkább ügyelnünk kell, hiszen az ő hőháztartásuk még nem alakult ki megfelelően, ezért mindenképpen árnyékban játsszanak, aludjanak, és hűtsük a lakást, valamint a tartózkodási helyüket, ahogy csak tudjuk. Sok szülő hajlamos még a melegben is túlöltöztetni a kicsiket, mondván, hogy nekik egy réteggel több ruha szükséges, mint a felnőtteknek. Ellenőrizzük a kezünkkel a testhőmérsékletüket, és különösen figyeljünk a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre. Kerüljük a cukros italokat, az ugyanis kevésbé oltja a szomjúságot, még akkor is, ha a gyermek azt szereti jobban.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.