Menü

Három hanyagolt trópusi betegségre találtak egyszerű gyógymódot

Amikor egy egyszerű gyógymódot ajánlanak több állapot kezelésére, az rendszerint átverés. Nemrégiben azonban megjelent egy cikk a Nature folyóiratban, amelyben egy egyszerű kémiai vegyületet ajánlanak három trópusi betegség kezelésére. Mindhárom betegséget élősködők (paraziták) okozzák. Név szerint az álomkórt, a leishmaniasist és a Chagas-kórt. Mivel a legtöbb beteg ember nem engedheti meg magának a kezelést a szűkös anyagi források miatt, a gyógyszercégek nem mutattak nagy érdeklődést, hogy a piacra dobjanak egy szert, amivel kezelni lehetne őket.

Dr. Frantisek Supek, a Novartis Genomikai Intézetének munkatársa talált egy lehetséges megoldást – gyógyszerek egy csoportját jelenti, amely felülkerekedik mindhárom betegségen. Ezzel a költségek is jóval alacsonyabbak, mintha három különböző betegségre kezdtek volna egy gyógyszert kifejleszteni. „Azt találtuk, hogy ez a három parazita ugyanazon a gyengeségen osztozik. Reményeink szerint ezt a gyengeséget fogjuk kiaknázni, és kifejlesztünk egy egyszerű gyógyszercsoportot mindhárom betegségre.”

A három betegség évente összesen több mint 50 ezer ember halálát okozza, és milliókat fertőz meg. Mindegyiket egy egysejtű szervezet okozza, de a különböző betegségekért különböző fajok felelősek. A leishmaniasis terjesztői egyes légyfajták lehetnek. Ez a betegség évente több mint egymillió embert fertőz meg a trópusi és szubtrópusi országokban, szerencsére viszont csak keveseknek okoz olyan súlyos problémákat, ami a lép vagy a máj fertőzéséhez vezethet. Az álomkór az afrikai trypanosomiasist jelenti, melyet a cecelégy terjeszt. Ha halált okoz, azt előtte évekig tartó zavarodottság, személyiségváltozás és összefolyó beszéd előzi meg.

A Chagas-kór a nyugati féltekére korlátozódik, ahol 8 millió embert érint, akik a vérszívó rovarok ürülékének kitett helyeken élnek.

Valójában mindhárom betegségre létezik kezelési mód, de ezek drágák, nem megbízhatóak, és súlyos mellékhatásaik vannak. Sajnos csak kevés erőfeszítést tettek eddig annak érdekében, hogy ezeken a körülményeken javítsanak. Példának okáért a trypanosomiasis legjobb kezelési szere, az eflornitin csak azért elérhető, mert ezt a szert használják a női arcszőrzet kinövésének megelőzésére is.

Dr. Supek és kutatócsoportja több mint 3 millió kémiai anyagot tesztelt, míg sikerült találniuk egyet, a GNF6702-t, amely mindhárom betegség okozóját elpusztítja, az emlős sejteket viszont nem károsítja. A New York-i egyetem kutatói kezdték el a gyakorlatban is tesztelni a szert, növelik a hatékonyságát, bebizonyítják, hogy egérmodellben alkalmazva ártalmatlan. Ha ezzel végeztek, elvégezhetik a toxicitási teszteket (tehát bebizonyítják, hogy a vegyület nem mérgező hatású), így a szer akár a klinikai kísérletekig is eljuthat, melynek során már embereken is tesztelhetik a hatásosságát.

Forrás: www.iflscience.com

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.

Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.

Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?