Menü

Könyvajánló: Végre egy jó krimi! - A toronyőr

Könyvajánló sorozatunkat folytatjuk, ezúttal egy friss könyvet mutatunk be a skandináv krimik sorozatából. Aki azt hiszi, hogy Camilla Läckberg regénye hétköznapi krimi, az igazán téved: izgalmas, mégsem vérfagyasztó, viszont lélektanilag igencsak tanulságos olvasmányról van szó.

A kezdet számomra kicsit nehéz volt, mert egymást kergető káosszá alakultak bennem a nevek (amik néhol még hasonlítottak is egymásra) és a különböző történetek. Akinek nem ez az első regénye az írónőtől, az már lehet, hogy otthonosabban mozog, vannak ugyanis visszatérő szereplői, helyszínei. Ettől függetlenül ez a könyv önmagában megállja a helyét, és hamar kitisztult a kép, onnantól pedig nagyon izgalmassá vált.

Igaz, kicsit másképpen, mint a klasszikus krimik, nem üresfejű izgalmat kínál ugyanis ez az olvasmány, amit én elsősorban a világítótornyos helyszín és a szellemekkel kapcsolatos szál miatt vettem meg.

A nevezett világítótorony egy aprócska szigeten áll Fjällbacka közelében, ami egyik végétől a másikig belátható, bevásárolni pedig csak csónakkal lehet átkelve a szárazföldre. Ide érkezik meg egy tragédia után Annie a kisfiával, hogy elmeneküljenek és megnyugodjanak a történtek után. A sors keze, hogy a nő kamaszkori szerelme is nemrég tért vissza a környékre. Találkoznak, de a varázslat nem tart sokáig: a férfit - egyetlen gyermeküket - másnap lelőve találják meg szülei.

Patrik Hedström vezeti a nehéz, és néhol veszélyes feladatnak bizonyuló nyomozást, noha vigyáznia kell magára egészségügyi problémái miatt, valamint felesége és három kisgyermeke kedvéért. Nehezen állnak össze a részletek, hiszen Mats megdöbbentően csupasz életet élt, lakásában szinte nem voltak személyes tárgyak. A könyv mégsem vontatott, hanem nagyonis érdekes, szerethető, és lélektanilag is tanulságos.

Mit tehetnek a hatóságok egy veszélyes bűnöző bandával? Milyen hatással van a nőkre a bántalmazás, és mit tehetnek értük a segítő szervezetek? Hogy bírja ki egy szülő, ha elveszíti a gyermekét? Ezekre a kínzó kérdésekre ad válaszokat a regény, méghozzá oly módon, mintha mi is ott lennénk és együttéreznénk azokkal, akik nehéz helyzetben vannak. Az írónő viszont el tudja érni, hogy mindez ne nyomasztó, hanem érdekfeszítő köntösben kerüljön tálalásra.

Értékelés: ***** 5/5 (krimi / szórakoztató irodalom / lélektani dráma kategóriák)

Az olvasás jótékony hatásai, mentalizáció

Kutatások egész sora támasztja alá, hogy fizikailag és lelkileg is egészségesebbek leszünk az olvasástól. Köztudottan bölcsebbé válhatunk, okosabbá, empatikusabbá, de fontos megjegyezni, hogy ezek a pozitív hatások akkor figyelhetők meg, ha klasszikusan könyvet tartunk a kezünkben és úgy olvasunk, nem pedig a neten görgetünk, chatet olvasunk, közösségi oldalakat csekkolunk.

Tavaszi feltöltődés fontossága

Tavasz közeledtével ébredeznünk kellene pont úgy , mint a természetnek, de előfordul, hogy a tavaszi „kikelet” helyett, sokan bágyadtak, aluszékonyak, sőt sokan fejfájásról, szédülésről panaszkodnak.
Mára, már a tudomány is elismeri, „tavaszi fáradtság” létezik.

Futás kutyával

Egy kutya lefutotta a félmaraton, pedig csak pisilni engedték ki, olvastam a minap egy nem mindennapi cikkben. Félmaratont futókhoz csatlakozott a kutyus, aki becsülettel végig is futotta a távot Kanadában, ráadásul nem is akármilyen helyezést ért el: sikerült az első 10 között beérni, és az előkelő 7. helyen teljesítette a távot. Mire kell figyelni, ha kutyussal futunk, erről lesz szó ma.

Alkohol és sport: rontja a teljesítményt?

Vajon tényleg visszaveti a sport teljesítményünket, ha olykor megiszunk egy kis bort, vagy röviditalt, vagy alkalmanként ennyi belefér és ne fogja negatívan befolyásolni a sportteljesítményt?

Futás biztonságosan!

Régóta gondolkozom azon, hogy mennyire biztonságos sport a futás a szabadban, erdőben, terepen – egyedül. Hogyan tehetjük biztonságosabbá a szabadtéri edzéseinket? Ezzel foglalkozunk ma.