Menü

Hogyan és mennyit sportoljunk várandóság alatt?

A szakmai protokoll szerint a 12. terhességi hét betöltéséig nem ajánlott semmilyen edzés a kismamák számára. Az első trimeszter ugyanis igen érzékeny periódus bizonyos szempontból, bár a gyakorlatot nézve az is igaz, hogy sokszor már majdnem le is telik ez az időszak, mire egyáltalán kiderül a várandóság.

Általános orvosi tanács, hogy mivel a várandóság nem betegség, a rendszeres mozgás kifejezetten fontos kismamaként is, de ha terhességet megelőzően rendszeresen nem edzettünk illetve sportoltunk, akkor ne ezen időszak alatt kezdjünk bele.

A terhesség állapotából bekövetkező fiziológiai változásoknak megfelelő terhes torna a leginkább ajánlott mozgásforma a várandóság alatt. A medencéből kiemelkedő méh ugyanis megváltoztatja a súlypontot, ezáltal az egész testtartást és a fejtartást is. A női test hormonok hatására felkészül a szülésre, a várandóság alatt tágulnak a szalagok, ez például okozhat deréktáji problémákat. Ezeket a változásokat fontos kompenzálni megfelelő tornával, például egy nagy labdán ülve érdemes átmozgatni a derékcsigolyákat. Fontos a hátizom erősítése, illetve a megfelelő keringés érdekében a lábak felemelésével, hanyattfekvésben végzett gyakorlatok is hasznosak lehetnek.

Az alulról indított hasizom gyakorlatok, illetve az intenzív gátizom torna kerülendő a várandóság alatt, mivel az alhasi vérbőség az első időszakban vetéléshez, a terhesség vége felé pedig koraszüléshez vezethet. Ugyanakkor a szüléshez fontos a hasizom és a gátizom erőnléte, ezért speciális intimtorna és elölről indított has prés gyakorlatokat lehet és érdemes is végezni.

Ha a várandóságot megelőzően űztünk valamilyen sportot, akkor az orvossal való konzultációt követően, fokozott odafigyelés mellett folytathatjuk a várandóság alatt is az edzéseket. Természetesen ez attól is függ, hogy milyen típusú edzésről van szó.

Nevelési módszerek, amelyek nem tesznek jót a gyermeknek

Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. Nem mindig tudatosítjuk azonban, hogy nem jó mindenáron a „legjobb“ szülőnek lenni, olyannak, aki gyermekének mindent megvásárol, amit az akar, vagy megoldja helyette a problémáit és akárhányszor leesik, mindig felveszi. Az ilyen módszerrel számos fontos leckétől fosztjuk meg gyermekünket, mellyel még gyerekkorában kellene megbirkóznia, amikor a következmények még nem fájnak annyira, mint felnőttkorban.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.

Nepotizmus, nepo babyk

Manapság a világ a hatalmak harcának színtere, legyen az országok között, országokon belüli megmérettetések, vagy akár a showbiznisz. Ennek egyik mozgatórugója a nem mindig etikus nepotizmus.

Unatkozik a gyerek

"Anya/Apa unatkozom!" - egy olyan mondat, amit szülőként gyakran hallunk. Azonban pszichológusok szerint nem is akkora baj, ha a gyermek unatkozik időnként. Többek között azok miatt az okok miatt sem, amelyről mai cikkünkben lesz szó.

Iskolai ballagás, évzáró, osztálykirándulások a kánikulában

Sok helyen a napokban tartják az általános iskolai ballagásokat, az évzáró ünnepségeket, osztálykirándulásokat. Mit lehet tenni, ha a forróságban kirándul a gyerek, vagy az iskola udvarán tartják az évzáró ünnepséget?