Menü

Hogyan és mennyit sportoljunk várandóság alatt?

A szakmai protokoll szerint a 12. terhességi hét betöltéséig nem ajánlott semmilyen edzés a kismamák számára. Az első trimeszter ugyanis igen érzékeny periódus bizonyos szempontból, bár a gyakorlatot nézve az is igaz, hogy sokszor már majdnem le is telik ez az időszak, mire egyáltalán kiderül a várandóság.

Általános orvosi tanács, hogy mivel a várandóság nem betegség, a rendszeres mozgás kifejezetten fontos kismamaként is, de ha terhességet megelőzően rendszeresen nem edzettünk illetve sportoltunk, akkor ne ezen időszak alatt kezdjünk bele.

A terhesség állapotából bekövetkező fiziológiai változásoknak megfelelő terhes torna a leginkább ajánlott mozgásforma a várandóság alatt. A medencéből kiemelkedő méh ugyanis megváltoztatja a súlypontot, ezáltal az egész testtartást és a fejtartást is. A női test hormonok hatására felkészül a szülésre, a várandóság alatt tágulnak a szalagok, ez például okozhat deréktáji problémákat. Ezeket a változásokat fontos kompenzálni megfelelő tornával, például egy nagy labdán ülve érdemes átmozgatni a derékcsigolyákat. Fontos a hátizom erősítése, illetve a megfelelő keringés érdekében a lábak felemelésével, hanyattfekvésben végzett gyakorlatok is hasznosak lehetnek.

Az alulról indított hasizom gyakorlatok, illetve az intenzív gátizom torna kerülendő a várandóság alatt, mivel az alhasi vérbőség az első időszakban vetéléshez, a terhesség vége felé pedig koraszüléshez vezethet. Ugyanakkor a szüléshez fontos a hasizom és a gátizom erőnléte, ezért speciális intimtorna és elölről indított has prés gyakorlatokat lehet és érdemes is végezni.

Ha a várandóságot megelőzően űztünk valamilyen sportot, akkor az orvossal való konzultációt követően, fokozott odafigyelés mellett folytathatjuk a várandóság alatt is az edzéseket. Természetesen ez attól is függ, hogy milyen típusú edzésről van szó.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.

Kutya a családban

Lakótelepen nőttem fel, sajnos soha nem volt háziállatom, így nem volt lehetőségem megtapasztalni, milyen érzés egy házi kedvenc a családban, ám költözésünk óta fontolgatom, hogy menhelyről hazaviszek egy kutyust.

Iskolai telefonhasználat pro és kontra

Mai témánk apropóját az adta, amit a minap olvastam a világhálón: a brit iskolákban szigorú ellenőrzési rendszert vezetnek be: az iskolák felelőssége lesz, hogy a diákok ne használhassák a mobiltelefonjukat a tanórákon. Iskolai telefonhasználat pro és kontra.

Ha nem múlik a gyereknél a köhögés…

Téli-télvégi időszakban gyakrabban betegek a gyermekeink, s különösen azok a gyerekek hajlamosak az influenzára, elhúzódó hurutos és/vagy száraz köhögésre, akik közösségbe járnak, azaz bölcsisek, ovisok vagy iskolába járnak, tehát szinte minden csemete.

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon, ami azt jelenti, hogy éhgyomorra indulnak el reggel – állapította meg egy kutatás, melyből sajnos megállapították, hogy három gyerekből egy reggelizés nélkül indul el otthonról az óvodába, iskolába.