Menü

A mindennapi kávénk: függőséget okoz, vagy egészséges?

Úgy látszik, sosem ér véget a vita, hogy a kávé egészséges-e, vagy sem. A legújabb kutatások szerint a kávéivás igenis jót tesz, mert általa tud a szervezetünk a leghatékonyabb módon feltankolni antioxidánsokkal. Vajon emiatt okozna függőséget, mert a szervezetünk tudja, hogy szüksége van rá? Persze nem erről van szó. Hiszen ilyen alapon az alkoholista is csak azért inna bort, mert a szervezetének szüksége van a vörösvértestek termelésére.

Nagyon valószínű, hogy a kávénak igenis vannak jó hatásai - is. De függővé válni valamitől semmiképp sem előnyöket mutat. Hogyan tudhatjuk meg, hogy pozitív, vagy negatív hatással van-e ránk a kávé, és milyen módon kezeljük, ha már túlságosan a rabjává váltunk?

Mint mindenre, a kávéra is igaz: mértékkel lehet egészséges. Ha már túl sokra vágyunk belőle, vagy ha nem tudunk 1-1 napot, reggelt túlélni nélküle, akkor minenféleképpen érdemes lépéseket tenni a részleges leszokás érdekében. No de hogyan csináljuk? Határozzuk meg előre, hogy egy nap mennyit engedélyezünk magunknak. Ha iszunk is kávét, próbáljuk kicsit gyengébben elkészíteni, és cappucinoként, tejjel, tejhabbal fogyasztani, mindenképpen cukor nélkül, hiszen maga a cukor is függőséget okoz. Ha kell, édesítőszert használjunk, vagy laktózmentes tejet, ami önmagában is édeskés ízű. Ezen túl a helyettesítést is alkalmazhatjuk: igyunk helyette kakaót, zöld teát, vagy vizet. A reggeli ivás rituáléjával viszont ne hagyjunk fel. A reggeli ébredésünkhöz egy frissítő tornával is hozzájárulhatunk.

Próbáljuk megfigyelni magunkat, hogy milyen hatással van ránk a kávé, vagy annak hiánya. Rövid távon persze általában felébreszt, feldob - hiszen ezért isszák legtöbben. De nem előnyös, ha például ily módon, mesterségesen kell növelnünk az éberségünket, vagy emelni a vérnyomásunkat. Az előbbi esetén bizonyos, hogy több, vagy minőségibb alvásra van szükségünk, az utóbbinál pedig több testmozgás, több (kávén kívüli) folyadékfogyasztás, valamint a megfelelő légzőgyakorlatok, és a vérnyomás beállítását segítő ételek is segítenek.

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

Könnyű ételek meleg napokra

Szeretnél valami finomat enni, de nincs kedved a kánikulában órákat tölteni főzéssel a tűzhely felett? Itt van néhány egyszerű recept, amelynek segítségével egészséges és laktató ételeket tudunk készíteni, főzés nélkül, akár tíz perc alatt!

Édesítőszerektől depresszió

A depresszió gyakori betegség, amely szinten minden felnőttet érint valamilyen formában az élete során. Jellemző rá, hogy negatívan befolyásolja az érzelmeket, a gondolkodást és a viselkedést is. Számos tünete van, ezek közül leggyakoribb a lehangoltság és az érdeklődés vagy az öröm hiánya. Viszont adódik a kérdés, hogy mi okozza a problémákat, hogyan lehetünk letörtek az édesítőszerektől?