Menü

A mindennapi kávénk: függőséget okoz, vagy egészséges?

Úgy látszik, sosem ér véget a vita, hogy a kávé egészséges-e, vagy sem. A legújabb kutatások szerint a kávéivás igenis jót tesz, mert általa tud a szervezetünk a leghatékonyabb módon feltankolni antioxidánsokkal. Vajon emiatt okozna függőséget, mert a szervezetünk tudja, hogy szüksége van rá? Persze nem erről van szó. Hiszen ilyen alapon az alkoholista is csak azért inna bort, mert a szervezetének szüksége van a vörösvértestek termelésére.

Nagyon valószínű, hogy a kávénak igenis vannak jó hatásai - is. De függővé válni valamitől semmiképp sem előnyöket mutat. Hogyan tudhatjuk meg, hogy pozitív, vagy negatív hatással van-e ránk a kávé, és milyen módon kezeljük, ha már túlságosan a rabjává váltunk?

Mint mindenre, a kávéra is igaz: mértékkel lehet egészséges. Ha már túl sokra vágyunk belőle, vagy ha nem tudunk 1-1 napot, reggelt túlélni nélküle, akkor minenféleképpen érdemes lépéseket tenni a részleges leszokás érdekében. No de hogyan csináljuk? Határozzuk meg előre, hogy egy nap mennyit engedélyezünk magunknak. Ha iszunk is kávét, próbáljuk kicsit gyengébben elkészíteni, és cappucinoként, tejjel, tejhabbal fogyasztani, mindenképpen cukor nélkül, hiszen maga a cukor is függőséget okoz. Ha kell, édesítőszert használjunk, vagy laktózmentes tejet, ami önmagában is édeskés ízű. Ezen túl a helyettesítést is alkalmazhatjuk: igyunk helyette kakaót, zöld teát, vagy vizet. A reggeli ivás rituáléjával viszont ne hagyjunk fel. A reggeli ébredésünkhöz egy frissítő tornával is hozzájárulhatunk.

Próbáljuk megfigyelni magunkat, hogy milyen hatással van ránk a kávé, vagy annak hiánya. Rövid távon persze általában felébreszt, feldob - hiszen ezért isszák legtöbben. De nem előnyös, ha például ily módon, mesterségesen kell növelnünk az éberségünket, vagy emelni a vérnyomásunkat. Az előbbi esetén bizonyos, hogy több, vagy minőségibb alvásra van szükségünk, az utóbbinál pedig több testmozgás, több (kávén kívüli) folyadékfogyasztás, valamint a megfelelő légzőgyakorlatok, és a vérnyomás beállítását segítő ételek is segítenek.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?

A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.