Menü

A mindennapi kávénk: függőséget okoz, vagy egészséges?

Úgy látszik, sosem ér véget a vita, hogy a kávé egészséges-e, vagy sem. A legújabb kutatások szerint a kávéivás igenis jót tesz, mert általa tud a szervezetünk a leghatékonyabb módon feltankolni antioxidánsokkal. Vajon emiatt okozna függőséget, mert a szervezetünk tudja, hogy szüksége van rá? Persze nem erről van szó. Hiszen ilyen alapon az alkoholista is csak azért inna bort, mert a szervezetének szüksége van a vörösvértestek termelésére.

Nagyon valószínű, hogy a kávénak igenis vannak jó hatásai - is. De függővé válni valamitől semmiképp sem előnyöket mutat. Hogyan tudhatjuk meg, hogy pozitív, vagy negatív hatással van-e ránk a kávé, és milyen módon kezeljük, ha már túlságosan a rabjává váltunk?

Mint mindenre, a kávéra is igaz: mértékkel lehet egészséges. Ha már túl sokra vágyunk belőle, vagy ha nem tudunk 1-1 napot, reggelt túlélni nélküle, akkor minenféleképpen érdemes lépéseket tenni a részleges leszokás érdekében. No de hogyan csináljuk? Határozzuk meg előre, hogy egy nap mennyit engedélyezünk magunknak. Ha iszunk is kávét, próbáljuk kicsit gyengébben elkészíteni, és cappucinoként, tejjel, tejhabbal fogyasztani, mindenképpen cukor nélkül, hiszen maga a cukor is függőséget okoz. Ha kell, édesítőszert használjunk, vagy laktózmentes tejet, ami önmagában is édeskés ízű. Ezen túl a helyettesítést is alkalmazhatjuk: igyunk helyette kakaót, zöld teát, vagy vizet. A reggeli ivás rituáléjával viszont ne hagyjunk fel. A reggeli ébredésünkhöz egy frissítő tornával is hozzájárulhatunk.

Próbáljuk megfigyelni magunkat, hogy milyen hatással van ránk a kávé, vagy annak hiánya. Rövid távon persze általában felébreszt, feldob - hiszen ezért isszák legtöbben. De nem előnyös, ha például ily módon, mesterségesen kell növelnünk az éberségünket, vagy emelni a vérnyomásunkat. Az előbbi esetén bizonyos, hogy több, vagy minőségibb alvásra van szükségünk, az utóbbinál pedig több testmozgás, több (kávén kívüli) folyadékfogyasztás, valamint a megfelelő légzőgyakorlatok, és a vérnyomás beállítását segítő ételek is segítenek.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?