Menü

Miért ringatja az anya a gyermeket a bal oldalon?

Úgy tűnik a tudományos világ képviselői megoldották annak problémáját, hogy az anyák miért a bal oldalukon szeretik ringatni utódaikat.

Ez a pozíció a jobb agyféltekét aktiválja, amely a kötődésben és a kommunikációban is feladatokat lát el. A „helyzeti aszimmetria” nemcsak az emberre jellemző, orosz kutatók szerint az állatoknál is megtalálható. Hasonló viselkedést figyeltek meg az anyjukat követő emlősöknél, például kenguruknál, lovaknál, rozmároknál és kardszárnyú delfineknél. A szentpétervári egyetem kutatója, Dr. Yegor Malashichev szerint ez a pozíció a túlélésben és a társadalmi kötődésben is segít. „Ha nincs vagy rossz a szemkontaktus, az újszülött jobb agyféltekéje nem aktiválódik.”

A szemkontaktusról…

Régóta ismeretes, hogy az emberek és a főemlősök hajlamosak arra, hogy a gyermekeiket a bal oldalon vigyék, főként az újszülött első néhány hetében. Erre számos magyarázat született már a fizikai kontaktustól kezdve – például, hogy a kicsi hallja anyjának szívverését – a gyakorlati előnyökig – így az anyának (ha jobbkezes!) marad egy szabad keze más feladatok elvégzésére. Néhány pedig azt sugallták, hogy szemkontaktushoz és annak agyra kifejtett hatásához kötődik.

Kutatók azt mondják, amikor az anya a gyermekét a bal oldalára veszi és szembenéz vele, a bal szemük közvetlenül egymás felé néz. Így a vizuális információ azonnal a jobb agyféltekébe kerül, amelynek olyan funkciók ellátásában is szerepe van, mint a figyelem, memória, érvelés, problémamegoldás (mindenben, ami a hatékony kommunikációhoz szükséges).

A vizsgálatokat embereken és 10 állatfajon is elvégezték: lovakon, rozmárokon, rénszarvasokon, antilopokon, keleti pézsmatulkokon, bárányokon, bálnákon, kardszárnyú delfineken és kengurukon. Azt találták, hogy a fiatal állatok az anyjuk jobb oldalához maradtak közel. Ez azt jelenti, hogy főleg a bal szemükkel nézték az anyjukat, amely által a jobb agyféltekéjük aktiválódott. Stressz esetén az anyák a bal szemükkel monitorozták, hogy a kicsinyeik jól vannak-e. Megfigyelték például azt, hogy ha egy hajóban közelítenek a kardszárnyú delfinek felé, akkor az anya az újszülött jobb oldalához úszik. Ez teljesen független volt attól, hogy a hajó melyik oldalukról közelítette meg őket. Továbbá azzal az elvárással is egyértelműen szembemegy, hogy az anya azzal védené meg kicsinyét, hogy közé és a hajó közé úszna.

Dr. Malashichev szerint a „helyzeti aszimmetria” jelensége egy ősi, alapvető mechanizmus, és érdemes lenne összefüggéseket keresni a csökkent anya-újszülött kapcsolat és például az autizmus között.

Forrás: www.bbc.com

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?