Menü

Szülő - gyermek kapcsolat: gyakran feszültséggel teli

A Michigani Egyetem társadalmi kutatásokért felelős intézete tudományosan is bebizonyította, hogy a szüleink néha az idegeinkre mennek – és persze mi is az övékére. „A szülő-gyermek kapcsolat az egyik leghosszabb időn keresztül tartó kötelék, amit az ember létesítani képes” – nyilatkozta Kira Birditt, a tanulmány vezetője. „Ez a kötelék gyakran nagyon pozitív és támogató, de sok esetben előjöhetnek más érzések is: bosszúság, feszültség, vegyes érzelmek.”

Nem meglepő, hogy a tanulmány résztvevői közé tartozó 500 amerikai szülő és 22 éves vagy annál idősebb gyermekeik szerint a legkényesebb témák az életmóddal kapcsolatos kérdések közül kerülnek ki: kivel randizunk, anyagi szokásaink, háztartási hozzáértésünk. A szülők nyilatkozata alapján elmondhatjuk, hogy a lányok több feszültséget okoznak nekik, mint a fiúk. Ezzel egybehangzóan, a gyerekek (fiúk és lányok egyaránt) több problémát jelentettek az Édesanyjukkal, mint az Édesapjukkal. Birditt azt sugallja, ez azért történik, mert a nők hajlamosak arra, hogy a gyermekeikkel bensőségesebb kapcsolatot alakítsanak ki, nagyon gyakori kapcsolatfenntartással. Így tehát több esélyünk lehet hibázni.

A tanulmány azt is kimutatta, hogy ezeket a küzdelmeket a szülők sokkal nehezebben vívják meg a gyerekeiknél. Anyu felhív egy jótanáccsal, mi átirányítjuk őt a hangpostára, mert éppen nincs kedvünk beszélgetni vele. Másnap megint telefonál, ekkor már a bűntudat visz rá arra, hogy válaszoljunk a hívásra: „Csak gyorsan jelentkezem! Tudnánk 8:30-kor beszélni? Most rohannom kell!” Ez nagyon idegesítő tud lenni.

A vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy a szülők egyre érzékenyebbek, ingerlékenyebbek, ahogy a gyerekek is idősödnek. Birditt számára ez az irány nagy meglepetést okozott – de azt hiszem ez az érzés mindannyiunk számára ismerős, akik idősödő szülőkkel bírunk. A függőségük egyre növekszik. A mi életünk pedig, egyre jobban megtelik emberekkel, akik tőlünk függnek, akik azon igyekeznek, hogy legalább egy kis figyelmet ki tudjanak csikarni tőlünk.

Mit tegyünk? Birditt szerint a hangposta és más elkerülési technikák, taktikák nem visznek előre. Egy másik kutatási vonalán viszont azzal foglalkozik, hogy a felmerülő problémák azonnali kezelése a kapcsolatok finomulásával jár – logikusnak hangzik! Tegyünk így, és figyeljük a változást!

Forrás: www.popsci.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.