Menü

Szülő - gyermek kapcsolat: gyakran feszültséggel teli

A Michigani Egyetem társadalmi kutatásokért felelős intézete tudományosan is bebizonyította, hogy a szüleink néha az idegeinkre mennek – és persze mi is az övékére. „A szülő-gyermek kapcsolat az egyik leghosszabb időn keresztül tartó kötelék, amit az ember létesítani képes” – nyilatkozta Kira Birditt, a tanulmány vezetője. „Ez a kötelék gyakran nagyon pozitív és támogató, de sok esetben előjöhetnek más érzések is: bosszúság, feszültség, vegyes érzelmek.”

Nem meglepő, hogy a tanulmány résztvevői közé tartozó 500 amerikai szülő és 22 éves vagy annál idősebb gyermekeik szerint a legkényesebb témák az életmóddal kapcsolatos kérdések közül kerülnek ki: kivel randizunk, anyagi szokásaink, háztartási hozzáértésünk. A szülők nyilatkozata alapján elmondhatjuk, hogy a lányok több feszültséget okoznak nekik, mint a fiúk. Ezzel egybehangzóan, a gyerekek (fiúk és lányok egyaránt) több problémát jelentettek az Édesanyjukkal, mint az Édesapjukkal. Birditt azt sugallja, ez azért történik, mert a nők hajlamosak arra, hogy a gyermekeikkel bensőségesebb kapcsolatot alakítsanak ki, nagyon gyakori kapcsolatfenntartással. Így tehát több esélyünk lehet hibázni.

A tanulmány azt is kimutatta, hogy ezeket a küzdelmeket a szülők sokkal nehezebben vívják meg a gyerekeiknél. Anyu felhív egy jótanáccsal, mi átirányítjuk őt a hangpostára, mert éppen nincs kedvünk beszélgetni vele. Másnap megint telefonál, ekkor már a bűntudat visz rá arra, hogy válaszoljunk a hívásra: „Csak gyorsan jelentkezem! Tudnánk 8:30-kor beszélni? Most rohannom kell!” Ez nagyon idegesítő tud lenni.

A vizsgálati eredmények azt mutatják, hogy a szülők egyre érzékenyebbek, ingerlékenyebbek, ahogy a gyerekek is idősödnek. Birditt számára ez az irány nagy meglepetést okozott – de azt hiszem ez az érzés mindannyiunk számára ismerős, akik idősödő szülőkkel bírunk. A függőségük egyre növekszik. A mi életünk pedig, egyre jobban megtelik emberekkel, akik tőlünk függnek, akik azon igyekeznek, hogy legalább egy kis figyelmet ki tudjanak csikarni tőlünk.

Mit tegyünk? Birditt szerint a hangposta és más elkerülési technikák, taktikák nem visznek előre. Egy másik kutatási vonalán viszont azzal foglalkozik, hogy a felmerülő problémák azonnali kezelése a kapcsolatok finomulásával jár – logikusnak hangzik! Tegyünk így, és figyeljük a változást!

Forrás: www.popsci.com

Iskolai adventi sütivásár – szabad vagy nem?

Általános iskolai szülői munkaközösségünkben sokszor felvetődik a kérdés, hogy a már hagyománynak számító iskolai adventi sütivásáron szabad-e házisüteményt árulni. Legális ez egyáltalán? Ennek kutakodtam kicsit utána.

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.