Hogyan éljük túl az éjszakai műszakot?
- Dátum: 2017.02.15., 22:57
- alvás, egészség, éjszaka, energia, étel, kávé, motiváció, mozgás, munka, műszak, pihenés, séta, táplálkozás, tervezés
Valószínűleg egyikünknek sincs szüksége arra, hogy bemutassák neki az éjszakai műszak jellegzetességeit. Még ha nem is tapasztaltuk, hatásait láttuk családtagjainkon, barátainkon, hallottuk ismerőseink elbeszéléseiből. Nagyon nehéz egész éjszaka ébren maradni – de ami még nehezebb, hogy ehhez még egészséges életmódot is társítsunk.
A legtöbb ember ilyenkor vödörszámra issza a kávét, cukros ételeket fogyaszt, csak hogy kellő energiával lássa el szervezetét. De ébren maradni egy dolog – egy másik dolog pedig, hogy figyelembe kell venni az éjszakai műszak egészségünkre gyakorolt hatásait is. Sajnos ez a körülmény – mármint az éjszakai műszak – több betegség kialakulásához is hozzájárulhat, például elhízás, szív- és érrendszeri betegségek, 2-es típusú cukorbetegség, és még sorolhatnánk – de ami a legfontosabb, hogy a mentális egészségünk is megromolhat.
Mindegy, hogy éjszaka egy kórházban dolgozunk, egy területet őrzünk, vagy termékeket szállítunk, nagyon fontos, hogy napi szinten odafigyeljünk az étrendünkre, és mozogjunk is! A legtöbb rendszertelen műszakbeosztással járó probléma kiküszöbölhető egy kicsivel több figyelemmel, előretervezéssel és motivációval. Lessük meg a következő 5 tippet, melyek megkönnyíthetik a kimerítő műszakok okozta gondok megoldását!
1. Műszak előtt készítsük el az ételeinket!
Ez nemcsak azt jelenti, hogy nem lesz annyira csábító beugrani az éjjel-nappaliba egy péksütiért, de az is benne van, hogy egészségesebb táplálékot veszünk magunkhoz.
2. Fogyasszunk egészséges nasikat!
Ha fáradtak vagyunk, legtöbbször egészségtelen ételek után nyúlunk. A legtöbben csokoládét, különféle rágcsálnivalókat, chipset, édességeket vásárolnak ilyen esetekben. Természetesen néhány kocka csoki nem fog ártani, de a többit nyugodtan elhagyhatjuk, és helyettesíthetjük néhány karika banánnal, almaszeletekkel, sárgarépa rágcsálással vagy mandulaszemekkel.
3. Sétáljunk!
Ha irodában dolgozunk, és a cég invesztál is az alkalmazottai egészségébe, hogy hatékonyabban tudjanak dolgozni, akkor szerencsénkre van egy edzőterem az irodánk mellett. Mivel ez legtöbbünknek nem adatik meg, így óránként pattanjunk fel, és sétáljunk egy kicsit, például lépcsőzzünk egy emeletet le és fel. Ez segít a további koncentrációban, és a napi mozgáshoz is valamelyest hozzájárul.
4. Győződjünk meg róla, hogy nyugodt alvásban lehet részünk!
Nehéz pihentetően aludni, ha csiripelnek a madarak, és beszűrődik a fény az ablakon. Ha kénytelenek vagyunk éjszakai műszakban dolgozni, fektessünk be egy kisebb összeget abba, hogy a szobánk megfelelő sötétítéséről gondoskodjunk, és használjunk füldugót, így a zajok nagyobb részét is kizárjuk!
Fura ezt hallani, olvasni, de a szakértők azt mondják, nem kell egyben letudni az alvásigényünket. Egy éjszakai műszak után talán pihentetőbb lehet, ha kétszer is nekifutunk az alvásnak a nap folyamán.
5. Kerüljük a kávét és az energiaitalokat!
A magas koffeintartalmú italok fogyasztása rövidtávon talán segít, hogy helytálljunk, de negatív hatással lehet alvásunk minőségére és táplálkozásunkra is különösen akkor, ha magas zsírtartalmú vagy túl cukros. Próbáljunk meg megszabni egy határt, és az éjszakai műszak vége előtt körülbelül 4 órával igyuk meg az utolsó kávénkat. Garantáltan jobban fogjuk érezni magunkat, amikor reggel hazaérünk.
Forrás: patient.co.uk
Elsősegélymódszerek, amiket érdemes megtanítani a gyerekeknek
Az elsősegélymódszerek elsajátítását nem lehet elég korán kezdeni, vannak módszerek, amiket érdemes megtanítani a kicsiknek is. Mely elsősegélynyújtási módszerek megtanulása fontos már gyerekkorban is?
Távoli munkavégzés: mit jelent és hogyan csináljuk?
Remote, azaz távoli munkavégzés. Nem kifejezetten home office, de nem is távmunka. Munka Amerikában, az Egyesült Királyságban? Miről van szó, hogyan csináljuk jól a gyakorlatban, és milyen háttere van ennek a munkavégzésnek?
Hogyan vezess biztonságosan eső esetén
Az elmúlt hétben országszerte rengeteg csapadék leesett, megnehezítve ezzel a közlekedést. Csapadékos időben megváltoznak az útviszonyok, és érdemes óvatosabban vezetni, illetve odafigyelni néhány dologra, ha úgy döntünk ilyen időben is útra kelünk!
Zeneszeretők - A zenehallgatás előnyei és miértje
A velünk és bennünk élő zene már az emberiség kezdete óta a mindennapjaink része. Manapság sokan el sem tudják képzelni az életüket dalok nélkül, mindez nemcsak a hangulatunkra hathat pozitívan, hanem a saját és mások érzelmeinek megértésében is segíthet. Emellett pedig rengeteg pozitív emóció is kapcsolódik a zenehallgatáshoz.
Az internetes csalások veszélyei, megelőzése
Az internetes csalások egyre nagyobb kihívást jelentenek napjainkban, különösen a digitalizáció előrehaladtával sok áldozatot szednek az internetes, vagy éppen telefonos megtévesztések. Ennek formája lehet banki átverés, online vásárlásokkal való visszaélés. A probléma pedig összetett, hiszen nehéz megfogni a csalókat, a tényleges sérelem a virtuális térben történik meg, az áldozatok pedig sokszor önhibából esnek áldozatul. Azonban mit lehet tenni, mit tehet az egyén, és mit tesznek a hatóságok?