Menü

Jelentősen emelkedett a zöldségek ára

Aki szokott zöldséget vásárolni, tapasztalhatta, hogy a legtöbb dolog nagyon megdrágult ezen a télen. Noha a szezonon kívül mindig felmennek az árak, s ezzel szemben az ízhatás romlik a természetes napfény hiánya miatt, ebben az évben az átlagosnál jelentősebb emelkedést tapasztalhattunk, akár a háromszorosát is fizethetjük egy-egy kiló zöldségért.

A helyzet kialakulásáért elsősorban a hideg időjárást teszik felelőssé: a kereslet ugyanaz lenne, de a kínálat csökken, sok minden elfagy, és kevesebb ideig tárolható, valamint lassabban érik. Szükséges a melegházak fűtése, extra tápanyagozás, valamint körültekintőbb szállítási és tárolási módok. Mindez érthető, de mit tegyünk vásárlóként, mondjunk le a zöldségvásárlásról a szezon kezdetéig...?

Noha ilyenkor alacsonyabb a zöldségek vitamintartalma, és az ízük sem olyan, mint nyáron, azért nem teszünk jót az egészségünkkel, ha teljesen lemondunk róluk. Egyébként is jellemző, hogy a téli időszakban több tésztát, péksüteményt és zsíros dolgot fogyasztunk, és ritkábban kerülnek könnyedebb fogások a tányérunkra. A szervezetünk is nagyobb előszeretettel raktároz a hideg időben. Gyakori, hogy ilyenkor hízunk, aztán tavasszal, a fürdőruhaszezon és a nyaralások előtt igyekszünk leküzdeni a plusz kilókat.

Fogyasszunk ilyenkor is zöldséget, még ha csak mértékkel is - a kicsi is számít! Keressük a szezonális dolgokat, vagy más néven azt, aminek aktualitása van, de lehetőség szerint egészítsük ki friss zöldségekkel az étrendünket, amennyire tehetjük. Tény, hogy ez nem a zöldségek-gyümölcsök időszaka, és nem tudunk óriási kínálatból válogatni, valamint az áremelkedések miatt telepakolni velük a kosarunkat, de azért érdemes mérlegelni: a drágulások mellett is még mindig alig kerül többe 1 kiló zöldség mondjuk 1 kg csirkemellnél.

Ne tiltsd, tanítsd

Sokan úgy gondolják, hogy a gyerekek egészséges fejlődésének kulcsa az édességek teljes tiltása. Azonban a szakemberek egyre inkább arra figyelmeztetnek, hogy a tiltás nem feltétlenül vezet jobb eredményhez – sőt, sokszor éppen az ellenkező hatást váltja ki.

Hőálló csokoládé lenne a nyár édességforradalma?

Csak képzeljük el: 35 fok árnyékban, a kezünkben egy szelet csoki… és mégsem olvad szét két perc alatt. Ugye, milyen szép álom? Pedig, ha létezne igazán hőálló csokoládé, az nemcsak a nassolás szerelmeseinek tenne jót, hanem az édességipart is fenekestül forgatná fel.

Mi az a vízikefír és hogyan készül?

A kristálygomba, vagy más néven vízikefír, egy fermentálható anyag, mely cukros vízből pezsgő, enyhén savanykás italt varázsol. Egyre többen fedezik fel hazánkban is ezt a különleges erővel bíró nedűt, amely nemcsak emésztést segít és gyulladást csökkent, hanem életet lehel a hétköznapokba is. Az alábbi cikkben megismerhetjük a használatát, a gondozását, és azt is, hogy hogyan válik belőle egy pohár kortyolható frissítő.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

Szotyola az egészségért

Apró magocskák, melyek általában szürke-fehér csíkosak, legtöbbet a boltok polcain mosolyognak szembe velünk egy-egy zacskóba csomagolva. Finomság, de egészség is ücsörög a csomagokban.